İstanbul
parçalı az bulutlu
15 Mayıs 2019 Çarşamba 21:28
ATA AÖF Bahar Yarıyılı Bütünleme Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 Yılı AÖF Sınav Tarihleri

Açık Öğretim Fakültesi daha önceki yıllarda sadece Anadolu Üniversitesi tarafından sağlanırken, daha sonra bazı üniversiteler de aynı hizmeti vermeye başladı. Bu üniversitelerden bir tanesi de Erzurum Atatürk Üniversitesi’dir. Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi kısa ismiyle ATA AÖF’e kayıt yaptıran ve daha sonra mezun olan adaylar, bütün mezuniyet haklarından faydalanabilirler.

ATA AÖF sınavları belirlenen tarihlerde ve belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Ara sınavlar öğrenci yoğunluğuna göre, belirlenen il sınav merkezlerinde yüz yüze yapılmaktadır. Dönem sonu sınavları not ortalamasını %70 oranında etkilemektedir.

Örgün öğrenim alamayan kişiler AÖF’ler sayesinde üniversite diploması alabilmektedir. Üniversitelere bağlı Açık Öğretim Fakültelerinde her sene belli dönemlerde sınavlar yapılmaktadır.

2019 yılı ATA AÖF bahar yarıyılı bütünleme sınavları 29-30 Haziran 2019 tarihlerinde, ATA AÖF mezuniyet üç ders sınavı 27 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak. ATA ÖAF sınavlarının giriş belgelerini almak için https://obs.atauni.edu.tr/ adresinde giriş yapabilirsiniz.

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sınav Takvimi için ise https://www.ataaof.edu.tr/AkademikTakvim adresine tıklayabilirsiniz.

Atatürk Üniversitesi AÖF Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde sınavlarla ilgili şu detaylara yer verilmiştir:

BEŞİNCİ BÖLÜM

Sınavlar, Başarının Değerlendirilmesi ve Eğitim-Öğretim Süresi

Sınavlar

MADDE 14 – (1) (Değişik:RG-28/6/2017-30108)(4) Her ders için en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yılsonu sınavı ile bir bütünleme sınavı yapılır. Ayrıca kayıtlı olduğu programın bütün derslerine kayıt yaptırmış ve almış ancak FF harf notu alarak mezuniyeti için en fazla üç dersi kalmış olan öğrencilere eğitim-öğretim yılı sonunda bir kere mezuniyet üç ders sınavı yapılır. Bu sınavla ilgili usul ve esasları belirlemeye Fakülte Kurulu yetkilidir.

(2) Her ne sebep ve mazeretle olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için başka bir sınav açılmaz. Ancak ara sınava katılmayan öğrenciler, ara sınav notu sıfır (0) kabul edilmek şartı ile yarıyıl/yıl sonu sınavına katılabilirler.

(3) (Değişik:RG-27/6/2016-29755) Sınavlar, gözetim altında olmak üzere yazılı veya uygulamalı olarak yapılır.

(4) Dersin varsa devam veya diğer koşullarını yerine getirmeyen öğrenciler, o dersin yarıyıl/yılsonu sınavına giremezler.

(5) Sınavlarla ilgili öğrenci cevap kâğıtları ve salon sınav tutanakları iki yıl süre ile saklanır.

MADDE 18 – (1) Sınav ve diğer etkinlikler 100 puan üzerinden değerlendirilir.

(2) Kısa süreli sınav, ödev veya uygulama gibi etkinliklerin yer aldığı ders/derslerde bu etkinliklerden alınacak olan puanların ara sınav puanına katkı oranı Fakülte Kurulu tarafından belirlenir.

(3) (Ek:RG-27/6/2016-29755) Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür. Ders başarı notunun belirlenmesi

MADDE 19 – (Değişik:RG-27/6/2016-29755)  

(1) Ders başarı notunun hesaplanmasında: a) Blok uygulama dersleri hariç, diğer derslerde ders başarı notuna ara sınav puanının katkısı %30, yarıyıl/yılsonu/bütünleme sınav puanının katkısı %70’tir.

b) (Değişik:RG-20/3/2017-30013) Blok uygulama derslerinde, uygulama sonucunda alınan puan ara sınav puanı, teorik sınav sonunda alınan puan ise yarıyıl sonu veya bütünleme sınav puanı olarak değerlendirilir. Başarı notu hesaplamasında ara sınav puanının katkısı % 60, yarıyıl sonu veya bütünleme sınav puanının katkısı % 40 olarak alınır.

Ağırlıklı genel not ortalaması

MADDE 20 – (1) Ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO); öğrencinin öğrenimine başladığı andan itibaren, tamamlamış olduğu yarıyıl/yıl da dâhil olmak üzere, o güne kadar kayıt yaptırdığı her dersin kredi değeri ile o dersin başarı notuna aşağıdaki tabloda karşılık gelen ağırlık katsayısının çarpılması ve bu çarpımların toplanmasından elde edilen sayının, toplam kredi değerine bölünmesi ile hesaplanır. Bölme sonucu, virgülden sonra iki hane olacak şekilde yuvarlatılır.

Harf Notu      Ağırlık Katsayısı

AA                      4,00

BA                       3,50

BB                       3,00

CB                       2,50

CC                       2,00

FF                        0,00

G                         Geçer

Z                         Devamsız

(2) AGNO hesabında, tekrar edilen dersler için en son hesaplanan başarı notu dikkate alınır. Öğrenim süresi

MADDE 21 – (1) Kayıt yaptırdıkları yarıyıldan başlamak üzere öğrenciler; ön lisans ve lisans tamamlama için dört, lisans için yedi yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilir. Kayıt yenilenmeyen yıl/yarıyıllar azami öğrenim süresine dahil edilir.

(2) Kapatılan programlara kayıtlı öğrencilere mezun olabilmeleri için Yönetim Kurulu tarafından uygun bir süre tanınır. Bu süre sonunda mezun olamayan öğrencilerin istekleri üzerine program ile ilişikleri kesilir veya yönetim kurulu tarafından belirlenen bir programa yine Yönetim Kurulunca belirlenen koşullarla intibakları yapılır.

Son Güncelleme: 15.05.2019 21:28
Anahtar Kelimeler:
AÖF Sınav Tarihleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler