Bakan Yılmaz Geç Kalan YGS Adayları Hakkında Konuştu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na kısa bir süre geç kaldıkları için giriş yapamayan öğrencilerimiz hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Yılmaz Geç Kalan YGS Adayları Hakkında Konuştu
12 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na milyonlarca aday giriş yaptı. Milyonlarca kişinin üniversite hayallerini süsleyen bu sınavda adaylar 160 dakika boyunca ter döktü. Gelecekte iyi bir işe, iyi bir geleceğe sahip olabilmek için mücadele veren adaylarımız, bu sınav için yıllarca çalıştı ve didindi. Gecesini gündüzüne katarak çalışan adaylarımız sınav sonrasında yüzleri gülerek ayrıldı. Aynı zamanda bu sınavdan herhangi bir puan türünde 150’yi geçen adayların tercih yapabileceği belirtilmekteyken, 180 barajını geçenlerin de Lisans Yerleştirme Sınavı’na giriş yapabileceği belirtildi. 150-179 puanları arasında alan adaylarımız ise sadece önlisans yani 2 yıllık bölümleri tercih edebilmekte.

Sınava Bir Dakika Bile Geç Kalan Adaylar Sınava Giremedi

Bu yıl YGS’ye giriş yapacak olan adayların 9.45’ten itibaren kapıdan içeriye alınmayacağı bilgisi net bir karar şeklinde yazılı kural olarak adaylara bildirildi. Ancak herhangi bir sebepten ötürü 1 dakika gibi kısa bir süre geç kalan adayların yıllarca hazırlandığı bu sınava girecekleri binadan içeriye alınmaması, gündeme net bir şekilde yansımıştı. Bir dakika yüzünden 1 yılını kaybeden adaylar giriş yapacakları okulun önünden ağlayarak geri dönmek zorunda kaldılar.

Kamu Denetçiliği Kurumu Rapor Hazırlıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erbaa Kaymakamlığı tarafından gerçekleşen ‘’Umuda Mektup’’ programında yer aldı. Bu programın gerçekleşmesinin ardından YGS’ye geç kaldıkları için sınava giriş yapamayan öğrenciler için Kamu Denetçiliği Kurumu’nun rapor hazırladığı aktarıldı. Bununla birlikte bu süreçte çalışmaların sürmekte olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, gerekli incelemelerin yapılacağını belirtti. Bununla birlikte gerekli kuruluşların raporlarını vermesinin ardından yeniden bir değerlendirme sürecinin olabileceği belirtildi.

Sürecin tam anlamıyla çözüme kavuşturulabilmesi ve sınava giriş yapamayan adaylar hakkında verilecek karar için KDK raporunun kesin bir sonuca ulaştıracağı ve bunun için de gereken raporun gelmesinin beklendiği aktarıldı. 
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 04:10

YORUM EKLE