Burs taahhütnamesi nasıl onaylanır? KYK Burs ve Kredi Taahhütnamesi nereden onaylanır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs veya kredi taahhütnamesi nasıl onaylanır, taahhütname nasıl verilir, hangi şartlar aranır, burs ve kredi arasındaki fark, ödeme tarihleri ile ilgili bilgiler içeriğimizin devamında yer almaktadır.

Burs taahhütnamesi nasıl onaylanır? KYK Burs ve Kredi Taahhütnamesi nereden onaylanır?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarında eğitim gören öğrencilere öğrenim kredisi ve burs imkanları sağlamaktadır. Yükseköğretim kurumlarında eğitim almakta olan ancak maddi güçlükler yaşayan öğrencilere bu imkan tanınmaktadır. KYK, öğrenim kredisini geri ödemeli, bursu ise geri ödemesiz olarak vermektedir. Geri ödemeli öğrenim kredilerinin geri ödemeleri 2 yıl sonra düşük faiz oranlarıyla başlar. Milyonlarca öğrenci Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bu kurumdan Ziraat Bankası aracılığıyla burs ve kredilerini almaktadır. Öğrenciler öncelikle e-devlet üzerinden gerekli bilgileri doldurarak KYK burslarına başvuruda bulunmaktadır. Başvurudan 2-3 ay içerisinde öğrenciye burs veya öğrenim kredisi çıktığına dair bilgi aktarılır ve bundan sonraki adımda ise taahhütname işlemi kalır.

Burs Taahhütnamesi Nasıl Verilir?

Burs taahhütnameleri e-devlet sistemi üzerinden verilmektedir. Öğrencilerin herhangi bir PTT şubesine giderek çok küçük miktarda bir ödeme yaparak e-devlet şifresini alması gerekmektedir. Taahhütname istendiğinde ise https://turkiye.gov.tr/kyk-burs-kredi-onay-islemleri sayfasından taahhütnamesini onaylayabilir. T.C. Başbakanlık bursu veya öğrenim kredisi çıkan bütün öğrenciler için aynı sürecin tamamlanması gerekmektedir. Burada bir diğer önemli nokta ise taahhütnamede yer alan bilgilerin okunmasıdır. Taahhütname ile burs ve kredi alan öğrencilerle ilgili önemli bilgiler aktarılmakta ve dikkat edilmesi gereken noktaları içermektedir.

Taahhütname Son Onay Tarihi

E-devlet web sayfası üzerinden sadece birkaç işlem ile halledilebilen bu işlem için Bakanlığa veya KYK’ya belge teslim etmeniz gerekmiyor. KYK, burs başvuru sonuçlarını açıkladıktan sonra en geç yılbaşına kadar taahhütnamelerin onaylanmasını talep eder. Onay verildikten sonra ise Ziraat Bankası’na giderek GençKart hesap açtırmanız gerekiyor.

 Banka, hangi şube üzerinden kartı alabileceğinizi duyuracaktır. Açıklanan şube genellikle okulunuza en yakın şube olacaktır. Bankaya yığılma olmaması açısından da belirli bir günde gelmenizi talep edecektir. Açtırdığınız hesap kartlarınıza her ay düzenli olarak T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre ödeme yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 17:11

YORUM EKLE