Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Üniversiteye Geçiş Sistemine Yönelik Açıklaması

Son dönemde eğitim sistemi üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu. Üniversite giriş sisteminde de değişikliğe gidiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Üniversiteye Geçiş Sistemine Yönelik  Açıklaması

Eğitim sisteminin ülkemizde en çok önem gösterilen ve üzerinde çeşitli değişikliklere gidilen bir konu olduğu aşikâr. 6 yaşında okula başlayan bir bireyin 18 yaşına kadar geldiği dönem geçtiğimiz senelerde değişen sistemle birlikte 4 yıl ilkokul, 4 yıl orta okul ve 4 yıl lise olarak karara bağlanmıştı. Ardından eski adı LGS olan sistem 2006 yılında OKS olarak değiştirilmiş ve geçtiğimiz 2 yıl öncesine kadar devam etmişti. Daha sonrasında bu sistem de kaldırılıp öğrencilerin tek yıl içindeki tek sınavın getirdiği stres ve psikolojik sorunları baş gösterince bu sistemin yerini TEOG almıştı.

TEOG NEDİR ? 

Teog liseye geçiş sınavına verilen isim. Bu sisteme göre öğrenciler 6, 7, ve 8. sınıf sonunda aynı eski sistemdeki gibi sınava girmekte ve aldıkları puanların belirli bir sistem şekilde ortalamaları alınarak tercih ettikleri liselere yerleşebiliyordu. Geçtiğimiz dönemde veliler ve özellikle öğrencilerin tepkilerine kayıtsız kalamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEOG'un kaldırılmasına dair açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların devamında hükümet hemen işlemlere başladı ve dün geç saatlerde TEOG sınavı yürürlükten kaldırıldı.

ÜNİVERSİTE SINAVI DA DEĞİŞİYOR ! 

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili olarak "Yaptığımız çalışmalar sonuca vard ve bu yıl TEOG olmayacak.TEOG yerine geçecek olan sistem ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte." dedi. Üniversite sınavıyla alakalı olarak da konuşan Cumhurbaşkanı "Üniversite sınavı ile alakalı olarak da çalışmalarımız var. Gün geçtikçe bunlarla ilgili olarak da açıklama yapacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 02:37

YORUM EKLE