DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınava giren adaylar sonuçları bekliyor!

30 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) sonuçları açıklanıyor. Adaylar sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Sorular ve cevaplar erişime açıldığı için adaylar tahmini bir puan hesaplaması yapıyor. ÖYSM DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu.

DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınava giren adaylar sonuçları bekliyor!

DGS sonuçları açıklanıyor. ÖSYM, DGS sonuçlarının 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacağını duyurdu. Sınav sonuçlarını merak eden adaylar, sınavdan aldıkları puanı T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleriyle birlikte ÖSYM’nin resmi web adresi olan https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden öğrenebilecekler.

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

Adayların puan hesaplaması sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanı ağırlıklı olarak belirlenecek. Puanlar derslerin katsayılarıyla çarpılacak. Her iki testten en az 0,5 puan alan adayların DGS puanı hesaplamaya alınacaktır. Bu puanı alamayanların DGS puanı hesaplamaya alınmayacaktır.

DGS SÖZEL VE SAYISAL PUAN HESAPLAMASI

Yetenek testinde bulunan sözel ve sayısal testlerdeki sorulara verilen doğrular ve yanlışlar ayrı ayrı değerlendirilecek ve dört yanlış, bir doğruyu götürecek.  Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanacak. Böylece adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Bu aşamalardan sonra sayısal ve sözel puanlar hesaplanacak.

Sınav gerçekleştikten sonra iptaline karar verilen sorular değerlendirilmeye alınmayacak ve puan değerleri yeniden hesaplanacak.

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI NEDİR?

2019 DGS sınavı sonuçlarını etkileyecek olan en önemli etkenlerden biri, ön lisans başarı puanıdır. Ön lisans başarı puanı, adayın akademik ortalamasıdır.

2019 DGS sınavına giren adayların akademik puanları YÖKSİS sisteminden alınarak ÖSYM arşivine aktarılacak. Eğer YÖKSİS’teki bilgilerinizde hatalar bulunuyorsa okuduğunuz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak düzelttirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 21:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler