DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 30 Haziran Dgs sınav sonuç takvimi

30 Haziran Pazar günü yapılan DGS sınavının sonuçları için adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM’nin yayınladığı sınav takviminde DGS sonuçlarının 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacağı belirtilmişti.

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 30 Haziran Dgs sınav sonuç takvimi

Lisans eğitimine geçmek isteyenlerin girdiği DGS sınavı 30 Haziran Pazar günü yapıldı. Adaylar sınava girmelerinin ardından sonuçlar için bekleyişe geçti.

DGS sınavında da adayın başvurusunun ve sınav kağıtlarının kabul edilmesi için her işlemin sınav kılavuzuna uygun şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Adaylar DGS sınav sonuçlarına ÖSYM’nin sonuç açıklama ekranından ulaşabilecek.

Daha önce yayınlanan ÖSYM’nin sınav takviminde 2019 DGS sonuçlarının 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacağı belirtilmişti. Adaylar sonuçların açıklandığı tarihte ais.ösym.gov.tr adresinden T.C kimlik numarası ve şifreleri ile sisteme girerek DGS sonuçlarını öğrenebilecek.

DGS sınavı 30 Haziran 2019 tarihinde saat 10:15’te başlamıştı ve 140 dakika sürmüştü. 2019 DGS sonuçlarının açıklanmasına dair başvuru kılavuzunda bulunan bilgiler şu şekildedir:

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr intenet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İntenet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı

c) 2019-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 01:00

YORUM EKLE