DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 30 Haziran DGS sınav sonuçları

DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce öğrenciyi sonuç merak sardı. Adaylar DGS sonuçlarını ÖSYM’nin resmi web adresi olan ais.ösym.gov.tr üzerinden öğrenebilecekler. Sonuçları öğrenmek için TC kimlik numarasına ve ÖSYM şifresine ihtiyaçları olacak. 2019 DGS sonuçları ne zaman açıklanır? İşte detaylar…

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 30 Haziran DGS sınav sonuçları

DGS sınavı yapıldıktan sonra adayları sonuç merakı sardı. Herkes kaç puan aldığını merak etmeye başladı. Sınavda kurallara uymayan adayların sınavları iptal edileceği gibi sınava girmek ve başarılı olmak adaylara kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuatta yer almayan bir hak vermez.

DGS sınavıyla birlikte 2 yıllık üniversite okuyup bunu 4 yıla tamamlamak isteyen adaylar bu sınava girdiler. Bu sınavda başarılı olan 2 yıllık üniversite bitirmiş olan adaylar, bölümlerini 4 yıla çıkarabilecek.

Eğer DGS kılavuzundaki kurallara tamamıyla uymadıysanız sınav sonuçlarınız iptal edilebilir. ÖSYM sonuçların 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacağını duyurdu. Adaylar sonuçları ÖSYM’nin resmi web adresi olan ais.ösym.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile öğrenebilecekler.

DGS sınavı 30 Haziran 2019 tarihinde yapıldı. Saat 10.15’te başlayan sınavda adaylara 140 dakika süre verildi.

ÖSYM tarafından yayınlanan 2019 DGS kılavuzunda şu ifadeler yer almaktadır:

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr intenet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İntenet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı                                                                

c) 2019-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 00:01

YORUM EKLE