EBA şifresi nasıl alınır? EBA'ya nasıl girilir?

Korona virüs tedbirleri amacıyla öğrenciler dersleri EBA üzerinden uzaktan eğitimle takip edecekler. Uzaktan eğitim derslerini görüntüleyecek adaylar ''EBA şifresi nasıl alınır ve EBA'ya nasıl girilir?'' sorularının yanıtını araştırıyor. İşte EBA şifre alma ve giriş ile ilgili merak ettikleriniz.

EBA şifresi nasıl alınır? EBA'ya nasıl girilir?

Koronavirüs tedbirleriyle ülkemizde eğitim öğretime bir süreliğine ara verilmesine karar verildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yapmış olduğu açıklamalarda okulların tatil edildiği ve uzaktan eğitimle eğitim-öğretimin sağlanacağı kaydedildi. Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarının ardından Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi yürürlüğe geçirildi.

TRT ile EBA üzerinden derslerin öğrencilere aktarılacağı sisteme ilişkin net bilgiler gelmeye başladı. 23 Mart 2020 günü başlayacak yayınlara ilişkin bilgiler verildi.

EBA nedir?

EBA, Milli Eğitim Bakanlığınca oluşturulan online eğitim uygulamasıdır. Sistemle eğitim-öğretim süreci içerisindeki öğrenci ve öğretmenlere kolaylıklar tanınmaktadır. Sistem kapsamında öğretmenler istedikleri içerikleri sisteme yükleyebilmektedir. Öğretmenlerin yararlanabilmelerini de mümkün hale getiren sistemde notlar, sunumlar ve görsellere erişim sağlanabiliyor.

EBA sistemi ilk olarak bilgi aktarımı ve birikimi amacıyla kullanılırken, artık uzaktan eğitim amacıyla da kullanılacak.

EBA şifresi nasıl oluşturulur?

EBA şifreleri;  kalıcı ve geçici olmak üzere iki şekilde alınabiliyor. Bunun için iki çeşit yöntem uygulanıyor. Bakanlık EBA şifre oluşturma yöntemlerini açıkladı. EBA uygulamasından şifre oluşturmak için iki farklı yöntem vardır. İlk yöntem şu şekildedir:

 • EBA hesabı oluştur kısmına girin. Bu yöntemde velinize veya öğretmenlerinize gerek kalmadan hesap oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir kişi yalnızca bir hesap açabilir.
 • “EBA Hesabı Oluştur” kısmına girdikten sonra sizden e-Okul bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girin ve giriş deyin.
 • Sistem ilk girişte size şifre verecektir. Bu şifreyi yenilemeniz gerekmektedir. Bunun için kendinize ait veya velinize ait bir e-posta adresi ve cep telefonu numarasını girin ve “Şifre Oluştur” deyin.
 • Ardından sisteme eklediğiniz cep telefonu numarasına bir SMS kodu gelecektir. Bu doğrulama kodunu girin ardından “Gönder” tuşuna tıklayın.
 • Gerekli yerleri tamamladıktan sonra EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin. Yönlendirildiğin sayfada Kimlik Numaranızı ve EBA hesabın için kullanmak istediğiniz yeni şifreyi yazın.
 • Yeni şifreyi girdikten sonra güvenlik kodunu da girin ardından site sizi ana sayfaya yönlendirecektir.

Yukarıda anlatılan ilk yöntemdir. İkinci yöntem ise şu şekildedir:

 • İkinci yöntemde veli veya öğretmenin bilgisi dahilinde yapılmaktadır.
 • Bu yöntemde site sizi Öğrenci -> EBA bölüme yönlendirecektir.
 • Bu bölümde sizden kimlik numaranız ve öğretmenden aldığınız tek kullanımlık şifreyi girmeniz istenecektir.
 • Ardından güvenlik kodunu girin ve gönder deyin.
 • Bu işlemlerin ardından hesabınızı aktive etmeniz için sizden bir aktivasyon yöntemi seçmeniz istenecektir. Aktivasyon yöntemleri şu şekilde;
 1. Veli bilgileriyle aktivasyonda velinin kimlik numarasını girin ve güvenlik kodunu girin.
 2. E-Posta yolu ile aktivasyonda ise e-Postaya gelen kodu girin ve güvenlik kodunu girin.
 3. Cep telefonuyla aktivasyonda ise telefona gelen mesajda yer alan kodu girin ve ardından güvenlik kodunu girin.
 • Aktivasyon işlemi yapıldıktan sonra yeni şifre almanız gerekir. Yeni şifre belirle kısmında şifrenizi alın ve kaydet deyin.
 • Tüm işlemlerin ardından EBA Giriş sayfasına tekrar yönlendirileceksin. Burada yeni şifren ile sisteme giriş yapabilirsin.
 • Son olarak telefonunuza gelen kodu girip gönder tuşuna tıklayın ve işlemi tamamlayın.

EBA sistemine nasıl giriş yapılır?

Eğitim Bilim Ağı’na giriş sağlayamayan öğrenciler için 7 adımda sisteme giriş anlatılmıştır. Adımları takip eden adaylar EBA sistemine giriş yapabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 21:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler