EKPSS Memur Alımları Bu Sene Yapılacak mı? ÖSYM Engelli Memur Alımlarında Hangi Şartları Arıyor? 2019 EKPSS Detayları

Engelli adayların heyecanla beklediği EKPSS memur alımları bu sene yapılacak mı? Memur kadrolarında görev almak isteyen on binlerce birey, ÖSYM engelli memur alımlarında hangi şartları arıyor konusunda araştırma yapmakta. 2019 yılı EKPSS detayları ile ilgili bilgiler ortaya çıktı ve sınav tarihi için 2020 yılının Nisan ayı işaret edildi.

EKPSS Memur Alımları Bu Sene Yapılacak mı? ÖSYM Engelli Memur Alımlarında Hangi Şartları Arıyor? 2019 EKPSS Detayları

Engelli vatandaşların memur kadrolarına atanması için düzenlenen EKPSS 2020 yılının Nisan ayında gerçekleşecek. Başvurular Şubat ayında yapılacak ve sınav sonuçları ise Mayıs ayında duyurulacak. Adaylar https://ais.osym.gov.tr/ sayfasına giriş yapıp ‘’Ödemeler’’ sekmesinden banka kartı ile sınav ücretlerini yatıracaklar. Engelli adayların yanıtlayabileceği nitelikte Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nden 60 soru soruluyor ve sınav süresi ise 60 dakikadır.

EKPSS İçin 2020 Nisan Ayı İşaret Edildi

EKPSS sınavı 2020 yılının Nisan ayında gerçekleşecek. Sınavda ter dökecek olan adaylar başvurularını Şubat ayında yapacaktır. Kura başvuruları Mayıs ayında yapılacak ve sınavla ilgili davanın olması halinde mahkeme kararı sonrasında sonuç duyurusu yayınlanacak.

Kimler EKPSS Başvurusu Yapabiliyor?

2020 yılında düzenlenecek olan EKPSS’ye; ortaöğretim, lise ve yükseköğrenim kurumlarından mezun olan engelli adaylar başvuruda bulunabilmektedir. Bir veya daha fazla öğrenim düzeyinden mezun olan kişiler ise en üst seviyede EKPSS başvurusu yapacaktır.

EKPSS’de Sorulan Sorular

EKPSS’de adaylar Türkçe ve Matematik’ten 15,

Atatürk İlke ve İnkılapları’ndan 10,

Temel Yurttaşlık Bilgisi’nden 6,

Türk Kültür ve Medeniyetleri’nden 3,

Türkiye Coğrafyası’ndan 5,

Türkiye ve Dünya Güncel Sosyoekonomik Konular’dan 6 soru yanıtlayacak.

EKPSS Detayları

EKPSS yani tam açılımıyla Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ile her yıl on binlerce engelli kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. EKPSS, sınav başvurusu, sınav ve sonuç adımlarıyla oluşmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 13:40

YORUM EKLE