Erdoğan’ın Öğrencilere Sürprizi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilerin aldığı burs ve kredi miktarlarının artırılacağı müjdesini verdi. Yeni yılda lisans öğrencileri 500, yüksek lisans 1000, doktora öğrencileri 1500 TL burs alacak.

Erdoğan’ın Öğrencilere Sürprizi

Hükümet hedefinin öğrencilerin özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistem oluşturmak olduğunu aktaran Erdoğan, eğitimde istismarların söz konusu olduğunu söyledi. Paralel eğitim sistemlerine müsaade edilmeyeceğine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulacağını açıkladı. Kariyer merkezleri sayesinde öğrencilerin sektörle iş birliği içerisinde olacağına vurgu yapan Erdoğan, öğrencilerin sektöre uzak kalmamasının amaçlandığını aktardı.

Erdoğan, açıklamalarında üniversite öğrencilerine kredi ve burs zammı yapılacağını da açıkladı. Cumhurbaşkanı, lisans öğrencilerinin 500 TL, yüksek lisans öğrencilerinin 1000 TL, doktora öğrencilerinin de 1500 TL kredi veya burs alacağını açıkladı. Öğrenciler zamlı kredi veya burslarını yılbaşından itibaren alabilecek.

Mezun İstihdamlarını Takip Edecek Çalışmalar Yapılacak

Erdoğan, üniversite öğrencilerinin kamuda ve özel sektörde değerlendirmek için üniversitelerde yetenek yönetimi sistemine geçileceğini duyurdu. Ölçüm sonuçlarına bağlı olarak destek verileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, yetenekli öğrencilere özel kariyer fırsatı yaratılacağını kaydetti.

Erdoğan’ın gündeminde yabancı dil eğitimi de vardı. Bu konuda merkezi standart oluşturulacağını paylaşan Erdoğan, üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM tarafından yapılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 21:40

YORUM EKLE