Finallere Kaç Gün Önceden Ders Çalışılır? Sınavlara Çalışmaya Ne Zaman Başlanılmalı?

Üniversite öğrencilerinin korkulu günleri olan final haftalarını en iyi şekilde atlatabilmek için neler yapılmalıdır? Final sınavlarına çalışmaya ne zaman başlanılmalı? İşte final haftalarınızı en iyi şekilde atlatabilmeniz için bazı öneriler.

Finallere Kaç Gün Önceden Ders Çalışılır? Sınavlara Çalışmaya Ne Zaman Başlanılmalı?

Üniversite öğrencilerinin korkulu günleri olan vize ve final haftaları, üniversite hayatının çabuk gelen ve yavaş geçen dönemlerinden oluyor. Öğrencilerin aşırı stres yaşadığı bu sınav haftalarında alacakları basit önlemler sayesinde başarılı bir şekilde atlatmaları olası. İşte öğrencilerin final haftalarında başarılı olmaları için yapacakları bazı şeyler:

Derslere Katılım

Üniversite hayatının en büyük kolaylıklarından biri şüphesiz belirli ölçülerde derslere katılım zorunluluğu. Bazı bölümlerde derslere katılma zorunluluğu ya hiç olmuyor, ya da esnek olabiliyor. Ancak okul hayatında başarılı olmanın en önemli kuralı derslere düzenli olarak katılım olmakta.

Not Tutmak

Üniversite öğrencilerinin en çok sorun yaşadığı konulardan birisi de ders notları olmakta. Derslere katılım göstermeyen ya da not tutma alışkanlığı olmayan öğrenciler sınav haftaları yaklaştığında çalışmak için not bulmakta zorlanabiliyor. Bu sebepler derslere eksiksiz olarak katılarak önemli konularda eksiksiz ve kendinize göre notlar alarak çalışmalarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Sınavlara Çalışmaya Ne Zaman Başlanılmalı?

Final sınavları belirlenen tarih aralıklarında bütün derslerden yapıldığından dolayı ders çalışmayı son günlere bırakmamalısınız. Bilgiler birbiri ile karışabilir ya da konular yetişmeyebilir. Bu nedenle okuldaki her dersten sonra aldığınız notları kısaca bir gözden geçirerek notların aklınızda kalmasını sağlayabilir ve sınavdan önce yapacağınız kısa tekrarlar ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Farklı Kaynaklar

Çalıştığınız bir derse ait final sınavı için öncelikle kendi notlarınızı bitirmelisiniz. Karşınıza çıkması mıhtemel olan bazı konular da olabilir. Bu nedenle çalışacağınız derse bağlı olarak farklı kaynaklar kullanarak bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Motivasyon

Herhangi bir işe başlamadan önce gerekli olan en önemli şey olan motivasyon, ders çalışma esnasında da olması gereken bir durum. Ders çalışmaya ve başarılı olacağınıza kendinizi motive etmelisiniz. Ders çalışmaya başlamadan önce zihninizi boşaltmalı, olumsuz düşüncelerden arınmalı ve tamamen ders çalışmaya odaklanmalısınız. Ders çalışırken dikkatinizi dağıtabilecek telefon, bilgisayar, televizyon v.b. araçlardan uzak ortamlarda ders çalışmalısınız. Belirli aralıklarda vereceğiniz molalar ile zihninizi dinlendirmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 03:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler