30 Mayıs 2019 Perşembe 07:25
İl İçi Atamaya Başvurusu Yapan Öğretmen İl Dışı Atama Başvurusu Yapabilir mi?

Sedat Değer, kaleme aldığı “Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” kitabında öğretmenlerin il içi ve il dışı atamalarıyla ilgili detaylı açıklamalar yaptı. Bu konuyu iki ayrı başlık halinde yazan Değer, ataması yapılan veya yapılamayan öğretmenleri ikiye ayırarak konuya açıklık getirdi.

Bu iki konuyla ilgili soruları yanıtlamadan önce bir konuya açıklık getirmek gerekiyor. İl içi atamaya başvurup atanan ve atanamayan öğretmenlerin farklarını ortaya koymak gerekiyor. Çünkü birçok öğretmen il içi atamaya başvurduğunda atansın ya da atanmasın, il dışı atamaya başvuramayacağını düşünüyor.

İl İçi Atamaya Başvurup Ataması Yapılan Öğretmen İl Dışı atamaya Başvurabilir mi?

Eğer il içerisinde herhangi bir yere atanma başvurusunda bulunana bir öğretmenin ataması yapılırsa o öğretmen aynı dönem içerisinde il dışına atama başvurusunda bulunamamaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamayı MEB 2019 Yılı İl İlçe İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu 12. maddede detaylı bir şekilde belirtmiştir. İşte o madde:

Milli Eğitim bakanlığı İl içi 2019 Yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu    

12. İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama döneminde;

a) Atamalarının yapıldığı tarihten sonra oluşan mazeret durumları hariç ayrıldıkları ilçeye mazerete bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklardır.

b) İller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Ancak bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

İl içi isteğe bağlı yer değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin, bu hususları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.     

Yukarıdaki hükme baktığımızda, il içi atama isteğinde bulunup atanan bir öğretmenin aynı dönemde gerçekleştirilen yani bu yılki il dışı atamaya başvuru yapamayacağı söylenmektedir. Hatta Milli Eğitim Bakanlığımız “İl içi isteğe bağlı yer değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin, bu hususları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.  “ ifadesi ile de il içi atama döneminde başvuru yapacak öğretmenleri bu hususu göz önünde bulundurmaları konusunda uyarmıştır.

İl İçi Atamaya Başvurup Ataması Yapılmayan Öğretmen İl Dışı atamaya Başvurabilir mi?

Eğer il içerisinde herhangi bir yere atama başvurusunda bulunup atamanız gerçekleştirilmezse il dışı atamasına başvuru yapabilirler. Zaten Milli Eğitim Bakanlığı, İl içi atamaya başvuran öğretmenlerin il dışı atamaya başvuru yapıp yapamayacağı konusuna açıklık getirdiği duyurunun 12. Maddesinde sadece il içi atamaya başvurup görev yerleri değişen öğretmenlerin il dışı atama isteğinde bulunamayacağını hüküm altına almıştır ki memur hukuku çerçevesinde mantıklı olan da budur.

Ayrıca İl içi atama ile birlikte başka bir ilçeye giden öğretmenler yalnızca mazeret bildirdiklerinde eski okullarına dönerek il dışı atamasına başvuru yapabilmektedirler.

Son Güncelleme: 30.05.2019 09:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler