İstanbul ve Ankara'da Eğitime Başlangıç Daha Geç Olacak

Bir süredir velilerin ulaşım zorlukları nedeni ile erken uyanmakta olan öğrenciler için eğitim saatinin güncellenmesine yönelik talepleri sonunda yanıt buldu.

İstanbul ve Ankara'da Eğitime Başlangıç Daha Geç Olacak

Öğrencilerin ulaşım konusunda sıkıntı yaşamamaları konusunda yetkili isimler önemli açıklamalarda bulunmaktaydı. Bu konuda valilik tarafından eğitim ve öğretim okula giriş saatlerinde değişikliğe gidileceği açıklanmıştı. Bazı okullar çok erken saatlerde açıldığı için öğrenciler sıkıntılar yaşamaktaydı. Özellikle de kış aylarında okulların erken saatte derse başlamasıyla ilgili mağduriyetler ilgili merciilere bir süredir yoğun bir şekilde iletilmekteydi.

Bu konuyu değerlendirmeye alan ilgili valilikler, servis taşıyıcıları ve ilgili kurumlarla iletişime geçtiler. Daha sonra ise, ikili eğitim yapan okulların başlangıç saatinin daha ileriye alınması kararı verildi. Bu anlamda derslere başlangıç saatinde değişiklik yapılan okullar sadece ikili eğitim verilmekte olan okullar olacak ve tam zamanlı eğitim veren kurumların ders saatlerinde değişiklik yapılmayacak.

Kış aylarında sabah 05.00-06.00’da eğitimi için yola çıkan binlerce öğrenci olduğu açıklanmıştı. Üstelik bu saatler ise günün en soğuk ve en buzlu saatleri olarak biliniyor. Bu saatlerde öğrenciler bir takım kazalarla karşılaşırken, aileler durum ile ilgili olarak endişelerini sıklıkla dile getirmeye başlamışlardı. Bunun yanı sıra bu kadar erken saatlerde uyanarak okula giden öğrencinin eğitim almasında derslerde istenen başarının elde edilemediği de sıklıkla beyan edilmekteydi.

Valilik tarafından öğrenci velileri ve Servis İşletmecileri Odası ile görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmeler sonucunda ise, ikili eğitim yapmakta olan anaokulu, ilkokul ve liselerin giriş saatlerinde değişikliğe gidilmesi kararı alındı. Alınan bu karar hem öğrenciler hem de veliler tarafından olumlu olarak karşılandı. Ancak bu durum öğleden sonra eğitime başlayacak öğrenciler için sıkıntı doğuracak gibi görünüyor. Çünkü bu öğrenciler daha geç saatlerde okula gelecek ve daha geç saatte okuldan ayrılacaklar.

Yapılan düzenlemeler sonrasında İstanbul’da ikili eğitim veren her hangi bir eğitim kurumunda bulunan öğrenci için eğitim en erken saat 08.00’de başlayacak. Ankara için ise Valilik, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah en erken 07.50’de açılmasına karar verildiğini açıkladı. Tam gün eğitim yapan okulların ise 08.30’da açılmasına karar verildiği kamuoyuna resmi olarak Ankara Valiliği tarafından duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:30

YORUM EKLE