Kapsayıcı eğitim nedir? kimleri kapsar, neden önemlidir?

Eğitimde eşitliği bir görev bilen kapsayıcı eğitimle ilgili merak edilen her şeye içeriğimizden erişebilirsiniz.

Kapsayıcı eğitim nedir? kimleri kapsar, neden önemlidir?

Kapsayıcı eğitim, ileri seviyede engelli öğrencilerin eğitim süreçlerine tabii tutulması anlamına gelmektedir. Son yıllarda engelli bireyler için yapılan çalışmaların hız kazanması, kapsayıcı eğitime verilen önemi de artırmıştır. Toplum içerisine herhangi bir sebepten dolayı karışamayan vatandaşların hepsi kapsayıcı eğitim kapsamına alınmıştır.

Toplum içerisinde kendine yer bulamayan bu kişiler, kapsayıcı eğitim bağlamında bir araya gelmektedirler. Üstelik konunun üzerine gidilmesiyle eğitim çalışmalarının kapsamı genişletilmiştir. Bu eğitimler kapsamında sığınmacılar, göçmenler ve ekonomik darlık içerisinde olan kişiler de yer almaktadır.

Kapsayıcı Eğitim Çalışmaları Nelerdir?

Öğrenme ehliyetine sahip bütün bireyler, ortak bir çalışma grubu içerisinde devlet sorumluluğuyla eğitim almaktadır. Çocukların stratejik planlama yapabilmesi için gerekli koşulların sağlanması amaçlanmakla birlikte, öğrenciler kendi akranlarıyla sosyalleşir. Öğrenciler bu kapsamda aldıkları eğitimlerle, öğrenim politikaları, öğrenme koşullarını ve uygulamalarını anlar.

Farklılıkların engel teşkil etmediğini savunan bu anlayışa göre, engelliler öğrenimi zenginleştirmeye yaramaktadır. Öğrenciler arasındaki öğrenme güçlüğünün doğal bir durum olduğunu savunan bu sistem, küresel gelişmelere uyum sağlamıştır. Öğretim felsefesi olarak eşitliği temel alan kapsayıcı eğitimlere olan rağbet artış göstermektedir.

UNESCO, 1945 yılından beri eğitime öncelikli bir pozisyon vermiştir. 2030 yılına kadar yoksulluğu ortadan kaldırma iddiasını savunan kuruluş, iş ve girişimcilik için öncü konumdadır. Kapsayıcı eğitim çalışmalarının öncü isimlerinden bir tanesinin de UNESCO olduğunu belirtmek gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler