Karne ile birlikte ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ de verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilk ve ortaokul öğrencilerine karne ile birlikte, ‘bilim’, ‘sanat’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘toplum hizmeti’ gibi başlıkları kapsayan her türlü sosyal etkinlik için ‘sosyal etkinlik belgesi’ de verecek.

Karne ile birlikte ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ de verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilk ve ortaokul öğrencilerine kane ile birlikte, ‘bilim’, ‘sanat’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘toplum hizmeti’ gibi başlıkları kapsayan her türlü sosyal etkinlik için ‘sosyal etkinlik belgesi’ de verecek.

2017 yılında bazı ilçelerde pilot uygulama olarak başlayan öğrencilerin sosyal etkinliklerinin belgelendirilmesi çalışması tüm ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrencileri kapsayacak şekilde genişletildi.

Gönderilen genelge ile öğretmenlerden, öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti olmak üzere beş ana başlıkta değerlendirilen sosyal etkinliklerinin, e-okul sistemine kayıt edilmesi istendi. 

Öğrencilerin okuldan bağımsız olarak velilerinin kontrolünde gerçekleştirdikleri sosyal etkinlikler, okul müdürlüklerince okul dışı bireysel etkinlikler adıyla kayıt altına alınması gerekiyor.

Aileler isteğe bağlı olarak, öğrencilerinin okul dışı bireysel etkinlik kapsamında katıldıkları etkinlikleri, ‘sosyal etkinlik bilgilendirme formu’ ile belgelendirilecek.

Kılavuzda belirtilen kurum ve kuruluşlar aracılığıyla, bakanlıklar veya valilik, kaymakamlık tarafından izinli ya da onaylı etkinliklere katılım sağlayan öğrenciler, ürün ortaya koymaları, performans göstermeleri halinde okul dışı bireysel etkinlik gerçekleştirmiş olacaklar.

Bakanlığın illere gönderdiği yazı ile 2017 yılında pilot uygulaması yapılan, bu yılın ikinci döneminden itibaren ülke genelinde kayıtları tutulan sosyal etkinlikler, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine belge şeklinde verilecek.

Eğitim öğretim yılı boyunca okulda, ilçede, ilde, bölgede, ulusal veya uluslararası düzeyde katılım sağlayan öğrencilerin yaptıkları tüm sosyal etkinlikler e-okul resmi kayıtlarından takip edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 13:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçkin abi
Seçkin abi - 6 gün Önce

Harika olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık ilk akşam milli maça rağmen bayağı sevilmiş dilerim çok uzun soluklu olur da gönül rahatlığı ile izleriz

Popüler Haberler