27 Ağustos 2019 Salı 23:28
Karşılıksız Kaymakamlık bursu başvuru şartları nedir? Kimler nasıl başvurabilir?
Takip Et:

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler veya veliler direkt olarak başvuruda bulunabilir. Bunun yanında başvuru yapmak için;

Burs sahibi olmak isteyen öğrencinin veya  velisinin Kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na bireysel olarak başvuruda bulunmalıdır.

Tüm öğrenciler ise  kaymakamlık bursu alabilmek için başvuru da bulunabilir ancak maddi açıdan bu bursa uygun olan öğrencilere ödemeler sağlanmaktadır.

Başvuru yapan öğrenciler, alanında uzman kişiler tarafından denetim altına alınmaktadır. Ardından burslar ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Karşılıksız olarak verilen kaymakamlık bursları, okulların açılma dönemi olan Eylül ayında ve yarı yıl tatilin bitmesinde verilmektedir.

Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları için online başvuru yapılmamaktadır. Başvuruların tamamı bireysel olmalıdır.

Kaymakamlık Burs Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kaymakamlık bursu için gerekli olan evraklar ise  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na eksiksiz şekilde teslim edilmektedir. Kaymakamlık bursu için talep edilen belgeler ise:

Öğrencinin kimlik aslı ve fotokopisi,

Öğrenci belgesi,

2 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf,

Muhtarlıklardan alınmış olan ikametgah belgesi,

Bağlı olunan muhtarlıklardan alınmış fakirlik belgesi,

Doldurulmuş başvuru formu,

Başvuru formları öğrencinin kaymakamlığa başvurmasının ardında verilecektir.

2019 Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

2019 senesinde kaymakamlık bursu ödemeleri ise her öğrenci için sabittir. İlk ödemeler 400 TL ve ikinci ödemeler ise 500 TL olarak yapılır. Bu bursa sahip olmayı isteyen öğrenciler ise Eeylül ayı başlamadan başvurularını tamamlaması gerekli. Başvuru da bulunacak öğrenciler ise e-devlet üzerinden başvuruları alınacaktır. E-devlet sisteminden başvuru yapacaklar ise;

Öğrencinin TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekir. E-devlet şifresi bulunmayan öğrenciler ise herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresini satın alabilir.

Sisteme giriş tamamladıktan sonra sayfanın üst orta bölümünde olan arama çubuğuna ‘’Kaymakamlık Bursu’’ yazarak enter tuşuna basılması yeterlidir.

Daha sonra kaymakamlık burs başvurusu için bir ekran önününe gelecektir.

Bu ekrandan istenilen edilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Bilgileri girmeyi tamamladıktan sonra kaydet tuşuna basarak, başvurunuzu iletebilirsiniz.

Bu başvuruyu yaptıktan sonra istenilen edilen belgelerin kaymakamlıklara elden teslim edilmesi gerekmektedir. İsteyen kişiler başvurularını bizzat şekilde de yapabilir.

Kaymakamlık Bursu Ne Zaman Ödenir?

Burs ödemeleri senede 2 defa olmak koşulu ile yatırılır. Bu hususta ilk ödeme Eylül ayında yapılma ve ikinci ödeme ise yarıyılın bitiminden sonra Ocak ayında yapılacaktır. Burs ödemeleri yılda 2 defa yapılmakta olup ve toplam ödeme miktarı tek seferde alınmamaktadır. Kaymakamlık bursu ise ilk dönem ödemesi 400 TL ikinci dönemde ise 500 TL olarak belirlenmiştir.

Parasız Yatılılık Bursu Nasıl Alınır?

PYBS burs başvurusu ilkokul öğrencileri için düzenlenmiş bir burstur. Parasız yatılılık bursu almak isteyen kişiler ise sınava girmeleri gerekir. Başarı sağlayan öğrenciler 5. Sınıf ve 11. Sınıf arasında bursu verilmektedir. 2019 senesinde sınava girecek olan öğrenciler aşağıdaki koşulları sağlaması durumunda parasız yatılılık bursu almaktadır:

Başvuru yapan öğrencinin TC vatandaşı olması gerekmektedir.

Öğrencinin parasız yatılılık bursu alabilmesi için yaşadığı evde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 2’sinden daha az olmalıdır.

Öğrencinin başarı kriterlerini karşılaması ve sınıf tekrarı yapmaması gerekmektedir.

Bu burs yalnızca 5. Sınıfın ve 11. Sınıf öğrencilerine verilmektedir.

Yatılılık bursu için başvuru yapan öğrencinin öğrenim hayatı boyunca disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

Bu burs; açık öğretim, imam hatip lisesi ya da mesleki açık öğretim lise öğrencileri tarafından alınama

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar 2019

Eğitim ve Öğretim döneminin başlamasının ardından Eylül ayında yardımlar yapılmaktadır. Hem özel kurum öğrencileri hem de üniversite öğrencilerine burs yardımı verilmektedir. Üniversite öğrencileri 2019 yılında vakıflardan ödeme ve yardım alınmaktadır. Burs veren bazı kurumlar ise:

Yücel Kültür Vakfı Yabancı Dil Bursu, 18 ve 26 yaşındaki öğrencilere dil kursu yardımı yapmaktadır. İkinci dili öğrenmeyi arzulayan öğrencilere ise herhangi bir ücret ödemeden eğitim fırsatı sunmaktadır.

TEMA Vakıf Turan Demiraslan Yabancı Dil Bursu da doktora yapan öğrencilere ödeme yapmaktadır.. Yüksek lisans ya da doktora sürecinde olan öğrenciler yabancı dil kursundan ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu Bursları ise maddi yetersizliği olan üniversite öğrenciler için ödenmektedir.

Türk Eğitim Deneği Bursu ise lise ve ilkokul öğrencileri için eğitim süreçlerinin daha rahat geçmesi için verilen bir burstur. Bu burs kapsamında kırtasiye ve kitap ihtiyaçları karşılanmakta, para olarak ödeme yapılmamaktadır.

Türk Eğitim Vakfı Bursları Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim hayatında desteğe ihtiyacı olan öğrenciler tarafından gerçekleştirlebilir. Bu duruma göre Türk Eğitim Vakfı öğrenci bursları; desteğe muhtaç olan ve eğitim hayatında bazı başarıları karşılayan üniversite öğrencilerine aylık olarak ödeme de bulunur. Bu ödemeler ise karşılıksız olarak verilir. Türk  Eğitim Vakfı, üniversite öğrencilerine sağladı burs ise aylık 600 TL'dir. Burs için gerekli evraklar;

Başvuru da bulunan öğrencinin TC vatandaşı olması gerekmektedir.

Öğrencinin herhangi bir işte çalışmıyor ve gelirinin olmaması gerekmektedir.

Öğrencinin diğer burslardan ödeme almaması gerekmektedir.

Öğrencinin maddi durumu burs için yeterli olmalıdır.

Ara sınıf öğrencileri ise en az 2.5 not ortalamasına sahip olmalıdır.

Bu burs için yaş sınırı 25 olarak belirlenmiştir. 25 yaşından büyük olan öğrencilerin bu bursa başvurması söz konusu değildir.

Açık öğretim öğrencileri ya da vakıf üniversitesi öğrencilerinin başvuru yapması söz konusu değildir.

Türk Eğitim Vakfı Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belgeler ise elden verilmektedir. Belgeleri teslim etmeden önce ise öğrencilerin online bir şekilde Türk Eğitim Vakfı resmi sitesi üzerinden başvurusunu tamamlaması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra talep edilen evraklar ise:

Öğrenci belgesi

Nüfus kayıt öneği

Öğrencinin ailesinin yaşadığı yeri gösteren ikametgâh belgesi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

1 adet son altı ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf

Adli sicil kaydı

YKS sonuç belgesi

Ailenin gelir durumunu gösteren belgeler

SGK’lı olarak çalışan anne ya da babanın maaş bordrosu

Aile kirada oturuyor ise kira sözleşmesi

Taşınmaz malların olması halinde tapu kaydı istenir.

Son Güncelleme: 27.08.2019 23:28
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler