Kredi ve Burslara Büyük Artışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Her yıl yüz binlerce öğrencinin faydalandığı Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs ve kredilerine bu yıl itibariyle uygulanan zam belli oldu. Yeni tutarı Cumhurbaşkanı açıkladı.

Kredi ve Burslara Büyük Artışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017-2018 eğitim öğretim yılında kredi ve burslar için yapılacak artışı resmi olarak açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamaları A Haber ve ATV ortak yayınında yaptı. Milyonlarca öğrencinin merak ettiği bu konu netleşmiş oldu.  Lisans öğretimi gören öğrenciler için kredi ve burs tutarı 425 TL’den 470 TL’ye yükseldi. Aylık beslenme yardımı tutarının ise 285 TL’den 330 TL’ye çıkarıldığı belirtildi. Artık KYK yurtlarında barınan öğrencilerin de kahvaltı ve akşam yemeği haklarının daha fazla olduğu açıklaması yapıldı.  Yüksek lisans öğrencileri için kredi ve burs tutarı 940 TL olduğu açıklandı. Doktora öğrencileri ise aylık 1410 TL kredi-burs alacaklar. 

DİKE GEÇİŞ SINAVI SONUÇLARI İÇİN BEKLENİYOR

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite eğitimi gören bütün öğrenciler için kredi ve burs imkanı sağlamaktadır. İlan edilen başvuru tarihlerinde KYK burs ve kredilerine başvuran öğrenciler Ocak ayı itibariyle ödemelerini alabilmektedirler. Üniversite öğrencilerine maddi yardım anlamında burs ve krediler çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bilindiği üzere bu süreçte harcamalar ve ihtiyaçlar da doğal olarak artmaktadır. Başvuruların başlaması için Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının eklendiği belirtildi. ÖSYM, DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları başlatılacak. Tercih sonuçları açıklandıktan hemen sonra ise kredi ve burs başvurularının başlayacağı belirtiliyor. 

KREDİ VE BURSTAN FAYDALANABİLECEK VE  FAYDALANAMAYACAK OLANLAR;

Ön lisans, lisans, açık öğretim fakültesinde eğitim gören, DGS ile kayıt yaptıran, Yüksek lisans ve doktora öğrenciler. Aynı zamanda ham puan olarak ilk 100’e giren ve Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olanlar burslardan yararlanabilmektedir. KYK tarafından daha önce burs veya kredi alan, artık yılı olan, yabancı uyruklular, polis akademisi öğrencileri kredi ve burs alamaz. Aynı zamanda burs alabilmek için gerçek dışı bilgiler dolduran kişiler KYK burs ve kredisi alamaz.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:30

YORUM EKLE