Kurs Ücretleri Geri İade Edilecek, Veliler Ödemelerini Alabilirler

TEOG sınavlarının kaldırılması ile ilgili kararın açıklanmasından sonra çocuklarını özel kurslara yazdırmış olan veliler, bu kurumlara verdikleri ücreti geri alabilecekler.

Kurs Ücretleri Geri İade Edilecek, Veliler Ödemelerini Alabilirler

Türkiye'de eğitim sistemi ile ilgili her geçen gün yapılan bir yeni değişiklik zincirmeleme olarak başka bir yeniliği doğurmaya devame diyor. Bu kapsamda son günlerde TEOG sınavının kaldırılması ile ilgili kararın açıklanmasının ardından çocuklarını TEOG'a hazırlık için özel kurslara yazdıran veliler harekete geçtiler. Kurslara yıllık ücret ödemesi yapan veliler ödemelerini geri alabilip alamayacaklarına ilişkin merak içindeydiler ancak bu duruma Tüketici Haklarını Savunma Deneği Başkanı Ahmet Salgut açıklık getirdi ve ödemelerin tekrar geri alınabileceğini beyan etti. Bu kapsamda yaptığı açıklamalarda eğitim kurumları ile sözleşme yapan velilerin bu sözleşmeden cayabileceklerini belirten Salgut ücretlerin iade edilmesinin gerekliliğinin olduğunu belirtti. Öğrenci yalnızca devam ettiği kurs süresi kadar ücreti ödemek durumunda bunun dışında kalan tutar ise velilere tekrar iade edilecek.

TEOG SINAVI GÜNDEMİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLEDİ

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavının kaldırılması ile ilgili süreç, 2016-2017 eğitim öğretim sezonunda 15 bin TEOG birincisi öğrencinin çıkması ile başladı. Bu kapsamda sınav ile ilgili olarak çok sayıda eleştiri gündeme getirilirken, liselere yerleştirme konusunda da adil davranılmadığı ile ilgili beyanlar gündemde yer aldı. Bu durum karşısında ilk olarka harekete geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu sınavın kaldırılması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulundu. Sınavın mantıksız olduğunu beyan eden Erdoğan, sınavın kaldırılarak öğrencilerin başarı ortalamaları ile liselere yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. Son noktayı koyan Milli Eğitim Bakanlığı ise bu kapsamda TEOG sınavlarının artık uygulanmayacağını açıkladı. Kaldırılan sınav yerine öğrenciler artık 1. sınıftan 8. sınıfa kadar elde ettikleri başarı notlarının ortalaması ile lise tercihi yapacaklar. Bu durum sebebi ile de TEOG kurslarına gitmeye gerek kalmadığından aileler bu kurslara ödedikleri ücreti geri alabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 15:14

YORUM EKLE