KYK borçlarına af var mı, gelecek mi? Öğrenim kredisi affı gelecek mi?

KYK kredi borçlarına af çıkacak mı, ne zaman çıkacak, çalışmalar ne durumda, Resmi Gazete'de yayınlandı mı sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Konu başlığı hakkında detaylı bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

KYK borçlarına af var mı, gelecek mi? Öğrenim kredisi affı gelecek mi?

Türkiye’de 1961 yılında kurulan Kredi ve Yurtlar Kurumu, eğitim gören öğrenciler için kredi ve burs olanağı sağlamaktadır. Maddi durumu herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim görmek için yeterli olmayan öğrenciler için T.C. Başbakanlık bursu verilmektedir. Başbakanlık bursları karşılıksız olarak verilmektedir yani öğrenciler eğitim süresi boyunca aldıkları bursları geri ödemeyecektir.

Maddi olanakları üniversite eğitimini karşılayacak nitelikte olan öğrenciler ise yine KYK’nın tahsis ettiği öğrenim kredisinden faydalanmaktadır. Ancak öğrenim kredileri öğrenci eğitimini tamamladıktan belirli bir süre sonra geri ödenmeye başlanacaktır. KYK’nın burs ve kredileri aynı tutarda olmakla birlikte, konulan kural ve kaidelerin dışına çıkılmadığı sürece kesilmez.

4 yıl boyunca bir üniversitede eğitim gören öğrenciler büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalmakta. Mezun olduktan sonra hemen iş bulamayan kişiler dolayısıyla borcunu ödeyemiyor ve kişi yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Geçtiğimiz yıldan beri de öğrencilerin takip ettiği husus olan öğrenim kredisi affı olarak karşımıza çıkmakta. Kredilere af gelip gelmeyeceği ve af şartlarıyla ilgili detaylar merak ediliyor.

Öğrenim Kredilerine Af Çalışmaları

2018 yılında sık sık gündeme gelen konulardan bir tanesi de öğrenim kredilerine af konusu olmuştu. Mezun olan öğrencilerin kısa sürede iş bulamamasının yanı sıra 30-35 bin TL gibi büyük borçlar ödemek zorunda olması sıkıntı yaratmakta. Üstelik işe girememesine rağmen borçlu durumda olan öğrencilere ödemediği süre boyunca faizler uygulanmakta.

Konu ile ilgili geçtiğimiz yıllarda da kapsamlı çalışmalar yürütülmekteydi. Ancak bu af, borçların faizlerinin silinmesine yönelik bir çalışmadır. Yani borç tutarının silinmesi gibi bir durum söz konusu olmamıştı. Tabii yürütülen çalışmanın kapsamı bilinmemektedir ancak borçların silinmesi değil, borcun daha kolay ödenebilmesi için vade süresinin uzatılması gündeme getirilebilir.

Af Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Çalışmaların henüz sürmekte olduğu öğrenim kredisi affıyla ilgili Resmi Gazete’de herhangi bir beyan bulunmamaktadır. Devlet yöneticilerinin uzun süredir gündemine almadığı bu konuyla ilgili çalışmaların sürdüğü bilinmekte. Borçlara yapılacak düzenleme hakkında çalışma yapıldığında yine yeni bir içerik üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 17:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
Borçlu Mezun
Borçlu Mezun - 2 ay Önce

Sabırsızlıkla bu müjdeyi bekliyoruz

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Af çıktı diyelim. bu arkadaşların ki affedildi. Ödeyen arkadaşlarımız enayi durumuna düşmüyor mu? Veya kredi hiç çekmeyen hem okuyup hem çalışan (sırf mezun olunca kredi ödememek icin) arkadaşların durumu ne olacak. o zaman af çıksın. borçlar affedilsin. parasını ödeyen ve hiç kredi çekmemiş olanlara da bu paranın ödenmesi lazım.

Mahsun Yılmaz
Mahsun Yılmaz - 2 ay Önce

Borçların affı hükümete yarayacak.