KYK bursu banka kartı nasıl nereden alınır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs banka kartı nasıl, nereden, ne zaman alınır? KYK genç banka kartı yani KYK burs kartı nasıl ve nereden alınır? KYK genç banka kartı sorgulama, öğrenme, alma ile KYK banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım? Banka kartını alabilmek için yapılması gerekenleri öğrenmek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

KYK bursu banka kartı nasıl nereden alınır?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl milyonlarca öğrenciye kredi ve burs olanağı tanımaktadır. Maddi durumu üniversite eğitimi görmek için yeterli olmayan öğrenciler bu imkandan faydalanabilmektedir. Kendi ikamet ettiği şehirde veya başka bir şehirde eğitim gören öğrenciler KYK burslarıyla dönem içerisinde daha rahat koşullarla eğitim almaktadır. KYK, genellikle burs başvurularını yılın Ekim ayında açmaktadır. Başvuruda bulunan öğrencilerin ebeveynlerinin ekonomik durumlarına göre burs veya kredi çıkmaktadır. Maddi olanaksızlık içerisinde olan, şehit veya gazi yakınlarına veya anne-baba boşanmış veya kaybetmiş öğrenciler burs almaktadır. Burslar geri ödemesiz olarak öğrenciye tahsis edilmektedir.

Öğrenim kredilerini alan öğrencilerin ailesi ise eğitim masraflarını karşılayabilecek nitelikte olmakta. Krediler ise öğrenciler tarafından yeniden ödenmektedir. Belirli vadelerle, düşük faiz oranlarıyla, öğrenci mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaktadır. KYK, kredi ve bursları öğrencilere Ziraat Bankası’nın BankKart’ı üzerinden aktarmaktadır.

KYK Burs ve Kredi Banka Kartı Nasıl Çıkarılır?

Burs veya kredilerin alındığı Ziraat Bankası BankKartları, başvuru sonuçları açıklandıktan sonra belirlenen şubelerden alınabilmektedir. Burs veya kredi aldığını öğrenen öğrenciye genellikle okulun yakınlarındaki Ziraat Bankası şubelerine belirli günler içerisinde gitmesi istenir. Öğrencilerin farklı tarihlerde bankaya gelmesi şeklinde planlanmıştır. Çünkü kredi ve burslara pek çok öğrenci başvuru yaptığından, bankaya yığılma olmasının önlenmesi istenmektedir. BankKart’ınızı aldıktan sonra T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre ayın belirli günlerinde burs veya kredi ödemeleriniz hesabınıza transfer olacaktır.

KYK BankKartın Kaybolması Halinde Ne Yapılmalıdır?

BankKartınızı kaybettiğiniz anda doğrudan Ziraat Bankası müşteri hizmetleriyle irtibata geçmeniz gerekmektedir. 0850 220 00 00 numarayla irtibata geçtiğinizde telesekreter kayıp çalıntı işlemleri için aradığınızda hızlı bir şekilde yönlendirme yapmaktadır. Kartınızı çabucak iptal ettirdikten sonra, banka şubelerine başvuruda bulunarak yeni BankKart çıkarabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 17:13

YORUM EKLE