KYK Yurtlarına Yedek Alımlarda 3. Dalga

2017-2018 eğitim öğretim dönemi için başlatılan Kredi ve Yurtları Kurumu başvuruları sonuçlandıktan sonra ilk olarak asil öğrenciler yerleştirildi. Yedek yerleştirmeleri ise devam ediyor.

KYK Yurtlarına Yedek Alımlarda 3. Dalga

Kredi ve Yurtlar Kurumu, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrenciler için yurt imkanı sağlamaktadır. KYK yurtları hem ucuz hem de yemek ihtiyacına kadar her şeyin karşılandığı kurumlardır. Sabah kahvaltı için 3.5 TL, akşam yemeği için ise 6,5 TL’lik yiyecek hakkı tanınır ve böylelikle kişi hiç para vermeden KYK yurtlarında barınırken aynı zamanda ücretsiz olarak kanını doyurabilir.

Durum böyle olunca üniversite eğitimi görecek olan öğrenciler tarafından KYK yurtlarına çok yoğun bir ilgi söz konusu olmaktadır. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılındaki üniversite adayları için KYK yurt yerleştirme işlemleri halen devam etmektedir. 1 Eylül tarihinde, herhangi bir KYK yurdunu kazanan öğrenciler için yerleştirmeler tamamlanırken, Daha sonra ise kayıt yaptırmayan öğrencilerin yerine yedek yerleştirmeler açıklandı.

11 Eylül Pazartesi günü kayıt yaptırmayan asil öğrencilerin yerine ilk yedek yerleştirmeler sonuçlanmıştı. Yerleştirme dönemi devam ederken öğrencilerin KYK yurtlarına derhal yerleşmesi için yedekler 14 Eylül Perşembe günü ikinci kez gerçekleştirildi. 18 Eylül Pazartesi gününde ise üçüncü kez yedek yerleştirmeler yapılacak. 

Kredi ve Yurtlar Kurumuna yerleşen öğrenci öncelikle e-devlet sistemi üzerinden yurtla ilgili taahhütnameyi onaylamalıdır. Daha sonra ise Ziraat Bankası ATM’si üzerinden depozito ve ilk aylık ücretini ödemek durumundadır. Bankadan ödeme yapmak için herhangi bir kart kullanılmasına gerek yoktur. Kartsız işlem girişi yapılarak ödeme ekranından T.C. kimlik numarasıyla sorgulama yaparak ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. 

İlk yurt ücretini ödeyen öğrenci, adına çıkan KYK yurdunda kalabilme hakkına sahiptir. Tabii taahhütname onayı yapılmış ise. KYK yurtları için yedek sırasında bekleyen öğrenciler https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresiyle yedek sırasını görüntüleyebilmektedir. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite öğrencileri için burs ve kredi imkanı da sağlamaktadır. Yeni eğitim ve öğretim yılında eğitim görecek öğrenciler kredi ve burs başvuruların ne zaman başlayacağı konusunda merak içerisindeler. 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 16:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler