KYK'dan Burs Alan Öğrencilere Not Ortalama Kesintisi Duyurusu

Kredi ve Yurtlar Kurumu bütün öğrencileri ilgilendiren bir duyuru ile dikkatleri çekti. KYK burs ödemelerinde not ortalaması sınırını ekim ayı itibari ile uygulanacağını ve ortalamanın altında kalan öğrencilerin burslarının artık krediye dönüştürüleceğini duyurdu.

KYK'dan Burs Alan Öğrencilere Not Ortalama Kesintisi Duyurusu

Kyk tarafından burs alan bütün öğrencileri yakından ilgilendiren bir duyuru bügün yayınlandı. Yapılan duyuruda burs alarak okuyan öğrencilerin belirtilen ortalamanın altında kalanların almış oldukları öğrenim bursunun öğrenim kredisine dönüştürüleceği bilgisi yer alıyor.

Öğrencilerin YÖKSİS sistemi üzerinden başarı durumlarının bilgisini sorgulayabilecekleri belirtilip, not ortalaması 4'lük sistem olan öğrencilerin 2 ve üzeri olması gerektiği, 100'lük sistem olan öğrencilerin ise 53,33 not ortalamasına sahip olması gerektiği belirtildi. Ayrıca hazırlık sınıfı okuyan öğrencilerin ise sınıfı geçmelerinin başarı sayılacağı belirtildi. Bu ortalamaların üzerinde olan öğrencilerin burs almaya devam edecekleri bilgisi de paylaşıldı.

Ortalamaları belirtilen puan ve notların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin Ekim ayından itibaren almış oldukları öğrenim burslarının öğrenim kredisine dönüşeceği ve öğrenim kredisi almak istemeyen öğrencilerin E-devlet üzerinden başvurularını yaparak burs/kredi iptali işlemi ile vazgeçmelerinin mümkün olduğu belirtildi.

Öğrenciler almış oldukları bursun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediği bilgisine E-devlet üzerinden burs ve kredi sorgu alanından ulaşabilecekleri gibi Ziraat Bankası Atm'leri üzerinden de öğrenebilecekler. YÖKSİS not ortalamasının hatalı olduğunu düşünen öğrenciler okumuş oldukları üniversitenin öğrenci işleri bölümlerinden itiraz yolu ile düzeltilmesini sağlayabilirler.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 23:20

YORUM EKLE