LGS Liseler için tercihler nasıl yapılacak? Tercihlerde nelere dikkat edilmeli?

Bu yıl 1 Haziran 2019'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liseye Geçiş Sınavı (LGS) gerçekleştirildi. Öğrenciler yarın tercihlere başlayacak ve bu süreç 12 Temmuz'da sonlanacak. MEB'in oluşturduğu tercih robotundan nasıl faydalanılacak, öğrenciler liseler için nasıl tercih yapacak, tercih yaparken öncelik ne olmalı, nasıl bir yol izlenmeli. İşte tercih sürecinde dikkat edilmesi gereken her şey.

LGS Liseler için tercihler nasıl yapılacak? Tercihlerde nelere dikkat edilmeli?

1 Haziran 2019’da Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı(LGS) sonuçları 24 Haziran’da açıklanmıştı.

LGS kapsamında lise tercihleri yarın yapılmaya başlanacak ve 12 Temmuz saat 17.00’da sonlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk defa öğrencilere rehberlik için yüzdelik dilimleri içeren tercih robotu geliştirdi.

Geliştirilen tercih robotu öğrencilere, bulundukları yüzdelik dilimde iller ve ülkeler düzeyinde gidebilecekleri okulların listelerini ve detaylı bilgilerini sunuyor. Öğrenciler, okulların türleri, il, ilçe ve geçmiş yıla ait yüzdelik dilimleri hakkında bilgi edinebiliyor.

Okul müdürlükleri, elektronik ortamda tercihleri onayladıktan sonra iki nüsha çıktı alarak velilere imzalatıp bir nüshasını okulda saklarken diğerini velilere teslim edecek.

Merkezi yerleştirmede izlenen yol

Öğrenciler, merkezi sınavla alım yapan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan kurumlar ile mesleki ve teknik Anadolu liseleri programlarına tercihler doğrultusunda puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanları eşit olduğu takdirde önce Okul Başarı Puanı(OBP) üstünlüğüne sonra sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına(YBP), 8’inci sınıfta yapılan özürsüz devamsızlık sayısının azlığına, tercih sırasına ve yaşına bakılarak öğrenciler yerleştirilecek.

 

Öğrencilerin tümü yerel yerleştirme tercihi yapacak

Yerel yerleştirme yapılırken okul türü, kontenjanı, bulunulan yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet ettikleri yerlerin adresleri, okul başarı puanları, devam-devamsızlık bilgileri göz önünde bulundurulacak.

Merkezi sınav puanı bulunan tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile alım yapan okulları tercih etmek zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması halinde, merkezi sınav ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile alım yapan okullara kesin kayıt yaptırmış öğrenciler, tercih yapamayacak.

Öğrenciler üç ana grupta tercih yapabilecek. Bu gruplar: merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar.

Öğrenciler merkezi sınava girmemiş ise yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olarak iki grupta tercihte bulunabilecek.

İlk ekran yerel yerleştirme için olacak

Öğrenciler öncelikle yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirmede ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercihi yapılabilecek.

Tercih yaparken Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu İmam Hatip lisesi olmak üzere aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihini yapıp kaydını tamamlayan öğrenciler, isteğe bağlı olarak merkezi sınav ile öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla 5; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 olmak kaydıyla toplam 15 okul tercih edebilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranında bulunan “yeşil renk” öğrencinin ikamet ettiği kayıt alanındaki okulları, “mavi renk” komşu kayıt alanında yer alan okulları, “kırmızı renk” il içindeki ve dışındaki diğer kayıt alanlarını temsil edecek.

İki dönemde nakiller gerçekleşecek

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde 4 dönemde yapılan nakiller bu sene 2 dönemde gerçekleşecek. Her dönem merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okulların her biri için en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih eden ve ilk yerleştirmede yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercih ederken ilk 2 okul kayıt alanından seçilmek koşuluyla 3 okul tercih edebilecek.

Aynı türden en fazla 2 okul tercih edilebilecek. Özel istek halinde öğrenciler yerleştirmeye esas 2. nakil başvuru döneminde mesleki eğitim merkezlerini de seçebilecek.

22 Temmuz’da tercih sonuçları açıklanacak

Bakanlık takvimine göre 12 Temmuz’da özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların işlem ve kayıtları sonlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kaydını tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak lakin tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettiren öğrenciler tercih yapabilecekler.

Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde //www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 02:14

YORUM EKLE