LGS sınav sonuçlarına göre Lise puan hesaplama ve yüzdelik dilimleri

Milyonlarca öğrenci ve velileri MEB LGS tercih kılavuzu 2019 araştırması yapıyorlar. LGS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrencileri tercih heyecanı sardı. MEB LGS tercih kılavuzunu, liselerin taban puanlarını ve yüzdelik dilim hesaplamalarını araştırmaya başlayan öğrenciler kılavuzda yer alacak olan bilgilere göre nitelikli okulların kontenjan bilgilerini değerlendirerek tercih sıralamasını gerçekleştirecekler. İşte 139 bin 660 okuldan birisini tercih edecek öğrencilerin LGS sonuçları sonrasında merak ettikleri kontenjan ve yüzdelik dilimler hakkında bazı detaylar..

LGS sınav sonuçlarına göre Lise puan hesaplama ve yüzdelik dilimleri

MEB tarafından LGS sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasından sonra sınava katılan milyonlarca öğrenci tercih kılavuzda yer alacak olan bilgilere göre nitelikli okulların kontenjan bilgilerini değerlendirerek tercih sıralamasını gerçekleştirecekler.

Yüzdelik dilimler ve kontenjanlar ile tercih aşamasına geçilecek olan LGS sonuçları sonrasında öğrenciler ve eğitimcilerin gündemindeki konu, bakanlığın yayımlayacağı kılavuz bilgileri oldu.

Nitelikli liselerde eğitim görmek isteyen öğrenciler için LGS sonuçları ve yüzdelik dilimler hakkında dataylı bilgiler..

2019 Merkezi Sınavı 1 Haziran 2019'da sözel bölümü saat 09.30, sayısal bölümü saat 11.30'da başlayan iki oturum halinde uygulanan sınava  1 milyon 74 bin 13 öğrenci başvurdu, bu öğrencilerden 1 milyon 29 bin 555'i sınava katıldı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin yüzde 85,08'i merkezi sınava katıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer tutan yüzdelik dilim nasıl hesaplanıyor? 

Önek: Ülke çapında yüzde 8’lik bir dilime sahip olan öğrenci, sınava giren 1 milyon 300 bin öğrenci arasından 104 binlik bir sıralamaya sahip olmuş olarak kabul edilmektedir.  Öğrencinin elde ettiği yerleştirmeye esas puan ile o ilde sınava giren tüm öğrenciler içerisindeki başarı sıralaması, öğrencinin il yüzdelik dilimini belirlemektedir. 

Yüzdelik dilim, her yıl değişiklik gösteren taban puanlara nazaran daha çok kullanılan bir değerlendirme kriteridir.

LGS PUAN HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

LGS için puan hesaplama işlemi, katsayılar hesaplanarak yapılmaktadır. Katsayılarda Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilimleri 4, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük 1, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1, Yabancı Dil 1 olarak alınacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan kontenjan tabloları geçtiğimiz yılki süreç ele alındığında 1 Temmuz tarihi itibariyle erişime açılması bekleniyor.

TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Tercih süreci, MEB tarafından ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takviminde yayımlanacak. Geçtiğimiz yılki süreç göz önünde bulundurulduğunda tercihlerin 1-12 Temmuz tarih aralığında alınması öngörülebilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 13:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler