LGS Sınavı Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanacak? 2019 LGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 LGS Sınav Takvimi

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için başvurular kıs süre önce tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı takvimle LGS sınavı giriş belgeleri ne zaman yayınlanacak ve 2019 LGS sınavı ne zaman yapılacak konularına açıklık getirdi ve 2019 LGS sınav takvimi ortaya çıktı. MEB, iki oturumdan oluşan sınavın sayısal alan süresinin 20 dakika uzatılmasına karar verdi.

LGS Sınavı Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanacak? 2019 LGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 LGS Sınav Takvimi

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları 14 Nisan günü tamamlandı. Adaylar 1 Haziran günü gerçekleşecek sınavda ter dökecek ve sınav giriş belgeleri ise 22 Mayıs’ta erişime açılacak. Sonuçlar 24 Haziran’da adaylarla paylaşılacak.

İki farklı oturumda olmak suretiyle yapılacak sınava yalnızca 8. sınıf öğrencileri katılabilecek. Çoktan seçmeli 90 soruyu yanıtlayacak adaylar, yalnızca LGS puanları ile bir lise tercihinde bulunabilecek. Merkezi yerleştirme puanının içerisinde ise okul başarı puanı olmayacak. Aynı puanı alan öğrencilerden hangisinin okula yerleşeceği ise okul başarısına bağlı olacak.

Eşitlik eğer devam ediyorsa, öğrencinin geçmiş yıllardaki başarı puanına, devamsızlığına, tercih durumuna ve yaşına dikkat edilecek.

Sayısal Alan Testinin Süresi 20 Dakika Uzatıldı

LGS’ye girecek öğrenciler ilk oturumda Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil Testi sorularını yanıtlayacak. İkinci oturumda ise sayısal alan testleri yanıtlanacak. 60 dakika olarak gerçekleşen sınav oturumunun süresi MEB kararıyla 80 dakikaya uzatıldı.

Giriş Belgeleri 22 Mayıs’ta Alınabilecek

LGS’ye girecek öğrenciler fotoğraflı sınav belgesini 22 Mayıs 2019’da alabilecek. Öğrenciler okul müdürlüklerden mühürlü sınav belgelerini alabilecek. Sınav sonuçlarına erişim ise yalnızca https://www.meb.gov.tr adresinden sağlanacak ve adaylara ayrıca tebliğ edilmeyecek.

1531 Liseye Merkezi Sınav

Adaylar LGS ile; Sosyal Bilimler, Teknik Anadolu Liselerini tercih edebilecek. 81 ilde 1531 liseye giriş merkezi sınavla gerçekleşecek. Toplam okul kontenjanı ise 139 bin 120 olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:16

YORUM EKLE