LGS Tercih Robotu MEB E Okul VBS Girişi erişime açıldı!

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında liseye başlayacak öğrencilerin Liselere Giriş Sınavı tercih başvuruları başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın son dakika açıklaması ile başvurular e-okul sistemi üzerinden yapılacağı duyuruldu. LGS Tercih Robotu MEB, E-Okul, VBS Giriş Ekranları erişime açıldı

LGS Tercih Robotu MEB E Okul VBS Girişi erişime açıldı!

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında liseye başlayacak öğrencilerin Liselere Giriş Sınavı tercih başvuruları başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın son dakika açıklaması ile başvurular e-okul sistemi üzerinden yapılacağı duyuruldu.

Son Dakika! LGS Tercih Başvuruları Başladı

Liseye başlayacak öğrencilerin bir süredir beklediği tercih dönemi başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı son dakika açıklaması ile tercih yapacak öğrencilerin başvuruları e-okul sistemi üzerinden alınacak. Bugün itibari ile tercih dönemi açıldı. 

Son Başvuru Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklaması ile tercih dönemi bugün itibari ile başladı ve öğrencilerin tercihlerini 12 Temmuz 2019 tarihine kadar yapması gerekecek.

Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanı alan tüm öğrencilerin yerel yerleştirme sistemi ile öğrenci alan tüm okullara tercih yapması zorunluduru. Öğrencilerin Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından okul tercihi yapmaması halinde, Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Opsiyonlu Okullar tercih ekranı açılamayacak.

Bunun dışında özel ortaöğretim kurumları ve yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okullara kayıt işlemlerini tamamlamış olan öğrenciler tercih yapamayacaklar.

Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere öğrenciler 3 grupta tercih yapabilecekler. Ayrıca Merkezi Sınava girmeyen öğrenciler de Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yapabilirler.

Tercih yapacak öğrenciler ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapmaları gerekmektedir. Öğrenciler tercih yaparken Yerel Yerleştirme tercihleri arasında yer alan ilk 3 okulu seçmek şartı ile en fazla 5 okula başvuruda bulunabilecekler. Aynı zamanda öğrenciler tercihler arasında aynı okul türünden en fazla 3 okul seçebilecekler.

Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercih yapan öğrenciler, dilerlerse Merkezi Sınav İle Öğrenci Kabul Eden okullar için açılacak tercih ekranlarından da tercih yapabilecekler. Bu ekrandan en fazla 5 okul tercih edebilecekler. Opsiyonlu okullar tercih ekranından yine en fazla 5 okul tercih haklarına sahip olan öğrenciler toplamda 15 okul tercihi yapabilecekler.

Tercih Robotu Nasıl Kullanılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı açıklamalarında tercih robotu ile şu ifadeleri kullandı: 

"2019-2020 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile birlikte tercihlerinde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları dikkate alınarak; öğrenciler sahip oldukları yüzdelik dilimleri ile okulların geçtiğimiz yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri karşılaştırılması yapılarak tercih de bulunabilecekleri okullar hakkında fikir edinmelerini sağlamayı amaçlıyor."

Bu yıl öğrencilere tercih rehberleri ile tercih robotu ilk defa kullanıma sunulmakla birlikte, tercih robotu e-okul istemi üzerinden tüm veli, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açılmış durumda. Tercih robotunu kullanarak öğrenciler yüzdelik dilim aralığı ve hem ile hem ülke geneli olamk üzere okul listelerine erişebilecek ve okullar ile ilgili detaylı bilgiye erişebilecek. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 00:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler