LGS tercihleri ne zaman başlayacak? LGS sonuçları ve tercih kılavuzu açıklandı

Liselere Geçiş Sınavı LGS sonuçlarının açıklanması sonrasında velilerin ve öğrencilerin gözleri LGS Tercih Dönemine yöneldi. Peki LGS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlayacak? İşte yayınlanan takvim doğrultusunda tercih dönemi tarihleri…

LGS tercihleri ne zaman başlayacak? LGS sonuçları ve tercih kılavuzu açıklandı

LGS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı LGS sonuçlarının açıklanması sonrasında LGS tercih kılavuzunu da veliler ve öğrenciler için erişilebilir duruma getirdi.

Yapılan açıklamalara göre Liselere Geçiş Sınavı tercihleri 1 Temmuz ile 12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 22 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Aşağıdaki bölümde LGS Tercih ve Yerleştirme Takvimi yer almaktadır.

Öğrencilerin toplam olarak 3 farklı alanda 15 tane okul için tercihte bulunabilmeleri mümkün. Yerel yerleştirme tercihleri bir nevi zorunlu olarak anlaşılabilmektedir. 5 adet tercihin mecburi olarak doldurulması gerekmektedir.

Merkezi sınavla öğrenci alımı yapan okullar arasından da en fazla 5 adet okul tercih bölümüne yazılabilmektedir.

Tercihlerde sınavla öğrenci alacak olan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden il ve ilçe sınırlaması olmadan yüzdelik dilime göre en fazla 5 okul tercih edilebilmektedir.

Pansiyonlu okullar listesi içinden de yine aynı şekilde en fazla 5 okul yazılabilmektedir.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 22 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. Bu tarihten sonra nakil başvuruları başlayacaktır. Nakil Başvuruları 29 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

İlk nakil başvurularında öğrenciler merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en çok 3 ve pansiyonlu okullar için yine en çok 3 okul tercihinde bulunabilecektirler.

İkinci Nakil Başvuru dönemi 5 Ağustos ile 8 Ağustos tarihleri arasında uygulanacaktır.

İkinci nakil döneminde de herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin 19-23 Ağustos tarihleri arasında il-ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 13:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler