LYS Adayları İçin Kayıt Süreci Başladı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçen adayların girebildiği Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları bugün resmen başladı.

LYS Adayları İçin Kayıt Süreci Başladı

Herhangi bir yükseköğretim kurumunda lisans veya ön lisans eğitimi alabilmek için YGS süreci bitti, LYS süreci başladı. Kısa bir süre önce üniversite adayları YGS sonuçlarını öğrendi.

YGS’de herhangi bir puan türünde 180 barajını geçen adayların girebildiği LYS’ye bugün kayıtlar başladı. Bugünden yani 4 Nisan tarihinden 17 Nisan tarihine kadar adayların kayıt yaptırabilecekleri belirtiliyor. Kaydın yanı sıra LYS ücretlerinin ise en geç 18 Nisan tarihine kadar ödenmesi gerektiği belirtiliyor.

ÖSYM Üzerinden Başvuru Yapabilirler

Üniversite adayları ÖSYM resmi intenet sitesi üzerinden başvuru yapabilmekteler. İntenet ortamından başvuru yapmak istemeyen adaylar ise, aday başvuru merkezlerinden başvuru yapabilir.

Adayların her oturum için 40 Türk Lirası gibi bir tutar ödemesi gerekmekte.

ÖSYM LYS Takvimini Açıkladı

Sözel bölümden tercih yapacak adaylar için 10 Haziran LYS-4 (Sosyal Bilimler) ve 18 Haziran (Edebiyat-Coğrafya) sınavlarına girmesi gerekmekte.

Fen bölümlerinden tercih yapmak isteyen adaylar 11 Haziran LYS-1 (Matematik) ve 17 Haziran LYS-2 (Fen Bilimleri) sınavına girmesi gerekiyor.

Eşit ağırlık bölümlerinden tercih yapmak isteyen adayların 11 Haziran LYS-1 (Matematik) ve 18 Haziran LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınavlarına girmesi gerekmekte.

Yabancı dil üzerinden tercih yapacak olan adayların ise sadece 17 Haziran LYS-5 (Yabancı Dil) sınavına girmesi yeterli.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 12:57

YORUM EKLE