18 Şubat 2020 Salı 18:47
MEB İOKBS başvurusu E-Okul Bursluluk sınavı başvuru formu adresi - 2020 MEB bursluluk sınavı ne zaman 2020?

Milyonlarca öğrenci 2020 MEB bursluluk sınavı için araştırmalarını sürdürüyor. Devletten nakdi yardım alabilmek için bursluluk sınavına girecek öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında sınav başvuru formu işlemleri geliyor. Sınav için gerekli belgeleri temin eden öğrenciler daha sonra maddi durum belgesini de teslim edecek. Milyonlarca öğrencinin merak ettiği bursluluk sınavı başvuru formunun nasıl doldurulacağı ve ek-1 başvuru formuna nasıl ulaşılacağını sizler için araştırdık.

İOKBS yani bursluluk sınavı başvuruları başladı. Bu sınavın başvuruları E-Okul üzerinden yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) E-Okul sekmesi üzerinden gerçekleştirilen bursluluk sınavı başvurusu için okul yönetimine gitmeniz yeterli olacaktır.

Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

Bursluluk sınavı başvurusu için birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerin başında gelir belgesi ve ek-1 formu gelmektedir. Bu iki belgeden herhangi biri eksik olursa bursluluk sınavı başvurunuz iptal olacaktır. E-Okul sistemi üzerinden yapılan bursluluk sınavı başvurusunda doğru bilgi vermeniz önemlidir. Başvuru esnasında yanlış bilgi veren ve tespit edilen öğrencilere burs çıksa bile bursun geri iadesi söz konusu olacaktır.

Pek çok öğrenci tarafından başvurusu yapılacak olan bursluluk sınavı İOKBS ve PYBS olarak bilinmektedir. Bu sınavın başvuruları 5-17 şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ancak süresinin dar olmasından dolayı 24 şubata kadar uzatıldı. Eğer başvuru şartlarını taşımıyorsanız, sınavı kazansanız bile burs alamayacaksınız. Sonuçlar ise 3 Temmuz tarihinde yayınlanacak. Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri sınav başvurusu yapamayacak. Aile geliri MEB’in belirttiği rakamın üstünde olan öğrencilerin bursluluk sınavı başvurusu kabul edilmeyecek. Bursluluk sınavı 25 Nisan 2020 tarihinde saat 10.00'da gerçekleşecek.

Maddi durum belgesinde velinin geliri, velinin eşinin geliri, ekstra gelirler, net yıllık gelir toplamı, yıllık gelir toplamının fert başına düşen yıllık tutarı, velinin veya eşinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin isimleri, belgenin içerisinde yer alacak.

Ailenin 2019 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2020 Mali Yılı için tespit edilen 14.640,00 (ondörtbinaltıyüzkırk) TL’yi geçmemesi gerekecek.

Ek-1 sayfasına aşağıdaki linke tıkladıktan sonra 19'uncu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Başvuru Şartları

Bursluluk sınavı başvurusunun şartlarını yerine getirmek çok önemlidir. Şartlar arasında ailenin gelir durumu ve öğrenim gördüğünüz sınıf da yer almaktadır. İşte bursluluk sınavı şartları;

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2019 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2020 Mali Yılı için tespit edilen 14.640,00 (ondörtbinaltıyüzkırk)TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2019 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

Kontenjan Dağılımı:

1) Her yıl tespit edilen parasız yatılılık veya bursluluk kontenjanlarının;

a) %10’u “Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler”e,

b) %5’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan veya vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına,

c) %5’i ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imam-hatip ortaokulu bulunmayan öğrencilere,

ç) %80’i (a), (b) ve (c) bentleri dışında kalan öğrencilere ayrılır.

Öğrencinin;

a. Elektronik ortamdaki bilgilerinde eksiklik, hata veya çelişki varsa,

b. Okul müdürlüğü, elektronik ortamda başvurusunu onaylamamışsa,

c. Başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler eksiksiz olarak okul müdürlüğüne teslim edilmemişse,

ç. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gördüğü hâlde, denkliği usulüne uygun düzenlenmemişse başvurusu geçersiz sayılır.

 

Son Güncelleme: 18.02.2020 18:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler