MEB'den ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz ulaşım desteği

Milli Eğitim Bakanlığı yurt genelinde birçok öğrenciye ücretsiz destekler sağlıyor. Bakanlıktan yapılan son açıklamada 25 binden fazla öğrenciye ulaşım ücretsiz olacak. Uluslararası Göç Örgütü ve Bakanlık arasında imzalanan protokol sayesinde 2 yıl içerisinde toplamda 8 bin öğrenci ücretsiz taşınacak. İşte detaylar…

MEB'den ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz ulaşım desteği

Milli Eğitim Bakanlığı birçok öğrenciye ücretsiz destekler vererek daha iyi şartlarda öğrenim görmelerini sağlamaktadır. Bakanlık bünyesinde yapılan son açıklamada ulaşım konusunda maddi imkansızlıklardan dolayı sorun yaşayan öğrencilere müjdeli haber geldi. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel  Müdürlüğü ile Türkiye'nin çeşitli illerinde 25 binden fazla öğrenciye okula  ulaşım desteği veren IOM arasında imzalanan protokolle, geçici koruma altındaki  Suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla iş birliğine  gidildi.

Suriyeli öğrencileri kapsayan bu uygulama Adana, Sakarya, Yalova, Batman, Antalya ve Siirt illerinde başlatılacak. Bu proje sayesinde 2 yıl içerisinde toplamda 8 bin öğrenci ücretsiz bir şekilde eğitim kurumlarına taşınacak. Ayrıca bu projedeki kapasitenin yüzde 25’i de Türk öğrencilere verilecek.

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM DESTEĞİ

Bu proje hakkında konuşan IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava verdiği röportajda şunları söyledi: ‘’Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine  göre, Türkiye'de büyük çoğunluğu Suriyeli olan, geçici koruma kapsamındaki bir  milyonun üzerinde çocuğun okul çağında olduğu tahmin ediliyor. Devlet okullarına  kayıtlı 655 bin civarındaki geçici koruma kapsamındaki öğrenci eğitim sisteminde  yer alıyor.

IOM Türkiye olarak yüzde 65 civarında olan okul çağındaki nüfusun  toplam okullaşma oranını MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan  protokol kapsamında Okul Taşımacılığı Projesi programlarımızın çalışmalarıyla  artırarak daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 21:25

YORUM EKLE