MEB’in Yasaklamadığı Çocuk Gelişimine Faydalı Oyunlar

Milli Eğitim Bakanlığı çocukların gelişimine zararlı olacak oyunlara erişimi engellemektedir. Çocuk gelişimine faydalı olacak nitelikte ve yasaklanmayan 6 oyun içeriğimizde yer alıyor.

MEB’in Yasaklamadığı Çocuk Gelişimine Faydalı Oyunlar

Milli Eğitim Bakanlığı, çocuk gelişimini olumsuz etkileyecek oyunlara erişim engeli koymaktadır. Çocukların psikolojik durumunun bozulmaması ve birtakım olumsuzlukların yaşanmaması, aksine çocuğun eğitimine katkı sağlayacak oyunlara destek sağlanmaktadır. Geleceğimizin emaneti çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyecek ve MEB tarafından engellenmeyen oyunları içeriğimizde derledik;

1) Alfabetik Dik Yazı Oyunu

Öncelikle bu oyunların oynanabilmesi için Flash Player eklentisinin yüklü olması gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Alfabetik Dik Yaz oyunu, henüz ilkokul çağına gelmemiş veya ilkokul çağındaki çocukların okulu sevmelerini sağlayacak bir oyundur. Okumayı daha eğlenceli hale getirmek amacıyla çocuklar bu oyunları oynayarak eğitimlerini pekiştirebilirler.

2) Akıl Oyunları

Çocukların oyun oynarken hem eğlenip hem de düşünmesini sağlayan oyunlardan bir tanesi de Akıl Oyunlarıdır. Zeka geliştirici algoritmaların yer aldığı bu oyun çocukların daha yaratıcı olmasına olanak sağlamaktadır.

3) Harezmi Şehri

Gelecekte kodlama ve yapay zekanın gelişmişlik düzeyini belirleyeceği bilinmektedir. Japonya’da henüz anasınıfı öğrenimi gören öğrenciler kodlama öğrenmeye başlamaktadır. Küçük çocuklar Harezmi Şehri oyunuyla sonuç odaklı ve analitik düşünebilirler. MEB’in yasaklamadığı ve en fazla katkı sağlayan oyunlar arasında yer almaktadır.

4) Çocuklar İçin Sudoku Oyunu

İlerleyen yaşlardaki bireylerin büyük çoğunluğu gazetelerde yer alan sudoku eklerini çözerek bir aktivite oluşturmaktadır. Zekanızı zorlamanıza ve sonuç odaklı düşünmenize yardımcı olan bu oyun çocuklar için de uyarlanmıştır. Lise çağına kadar öğrencilerin oynayarak gelişebileceği bu oyun intenet üzerinden oynanan oyunlar arasında en faydalılar arasındadır.

5) Uzay Fatihi Matematik

Çocukların küçük yaşlarda matematiği sevebilmesi ve korkunç korunan problemleri çözebilmesi için en doğru oyun Uzay Fatihi Matematik. Basit düzeydeki bu matematik oyunu küçük çocukların matematiği sevmesine yardımcı olacak.

6) Çocuklara Matematik

Çocukların matematiği sevmesine yardımcı olacak bir diğer oyun da Çocuklara Matematik oyunudur. Bu oyunla küçük çocuklar 0-20 arasındaki sayıları pekiştirebilirler.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 22:47

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

Keşke linklerini de verseydiniz.

sa gencler
sa gencler - 9 ay Önce

helal olsun size coh guzel oyunlarınız var