Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Hayatımızın En Önemli Seçimlerinden Birisi Meslek Seçimi. Peki Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Gün geçtikçe gelişen teknoloji, değişen insan yaşamı, meslek çeşitliliğinin artması vb gibi etkenler ile mesleklerin çalışma koşulları değişmiştir. Açılan yeni üniversiteler, ihtiyaçtan çok daha fazla sayıda yeni mezun, açıkta kalma korkusu, işsizlik vb gibi tüm faktörler meslek seçimimiz üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Tüm bu sebeplerden dolayı üniversite mezunları istedikleri meslekten ziyade iş olanağı fazla olan mesleklere yönelmektedir. Peki tüm hayatımızı kapsayacak bu süreçte istediğimiz işi yapmaktansa belki de hiç zevk almadan yapacağımız bu meslekleri seçmek ne kadar doğru. İşi uzmanına danıştık. Uzman Psikolog Ece Altıparmak’tan faydalı bilgiler edindik.

Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Meslek seçmek ani karar verilecek bir durum değildir. Kişi önceden ne istediğini bilmeli ilgi duyduğu ve başarılı olduğu alanları saptamalıdır. İstediği alana yönelik meslek seçimi ile kişi hayat boyu yaptığı işten zevk duyar ve doyuma ulaşır. Hayatımız boyunca mutsuz olacağımız bir mesleği neden seçeriz? Burada yanlışın asıl başlangıcı zaten sınav döneminde olup bunalan çocuğun çevresininde baskısı ile istemediği mesleği seçmeye yönlendirilmesidir.

Meslek seçiminde en önemli faktörlerden birisi meslekleri yakından tanımaktır. Kişi az çok o meslek hakkında fikir sahibi olursa, kendi zevklerine becerilerine uygun olup olmadığına karar verebilir.

Diğer bir önemli faktör ise, kişinin özellikleridir. Her meslek her insanın yapabileceği özellikte değildir. Sosyal yönü ve iletişim becerisi iyi olmayan, içedönük bir insandan hukuk ya da psikoloji gibi ifade gücüne dayanan mesleklere yönelmesi beklenmez. Kişi her ne kadar bu meslekleri istesede ileride yaşayabileceği başarısılıkları göz önüne almalı ve buna göre seçimini yapmalıdır. Hızlı problem çözme yeteneği bulunan kişinin mühendislik ve tıp gibi alanlara yönelmesi daha doğru olacaktır.

Bir diğer faktör ise kişinin yetenekleridir. Özellikle konservatuar, resim, müzik gibi alanların tamamen yetenek ile ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Eğer kişinin bu gibi alanlara özel bir ilgiside varsa, yetenekle birleşince hayat boyu iş doyumunu yaşaması mümkündür.

Kişi neleri yapmaktan hoşlandığını göz önüne almalıdır. Kendisine haz veren etkinlikler neler, hobileri neler? Kişi bunları saptadıktan sonra buna yönelik bir meslek seçimine yönelebilir. Bazı meslekler sehir şehir seyahat gerektirirken, bazı meslekler uzun yıllar eğitim almayı gerektirebilir.

Peki Meslek Seçimi Yaparken Hangi Hataları Yaparız?

En çok yapılan hata, aile üyelerinin kararı ile meslek seçimi yapmaktır.

Kariyer getirisine odaklanarak meslek seçimi yapmak yanlıştır.

Arkadaş grubundan ayrılmamak için, onların yöneldiği mesleği seçmek yanlıştır.

Puanı yüksek olan bir mesleği sınavda o puana ulaştınız diye seçmek yanlıştır. Sonuçta bu sadece bir puan. Diğer tarafta belki de hayatınız boyu sizinle birlikte kalacak bir meslek var.

Şehre göre okul veya bölüm tercihi yapmak yanlıştır. O şehirde 4 yıl yaşarsızını ama mesleğinizle ömür boyu.

Toplum tarafından ilgi gören mesleklere yönelmek yanlış bir seçim olacaktır. Belki sizin o mesleğe ilginiz yoktur?

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 15:13

YORUM EKLE