Milli Eğitim Bakanı Açıkladı; Okullar Arasındaki İmkan Ve Farklılıklar Azaltılacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Mart ayının ortasında ilan edeceği yeni yönetim sistemiyle ilgili okullar arasındaki imkan ve farklılıkların azaltılacağına işaret ederek, Ne demek istediğimizi belki daha somut olarak anlatma ihtimalimiz ortaya çıkacak açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Açıkladı; Okullar Arasındaki İmkan Ve Farklılıklar Azaltılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Swiss Otel'de düzenlenen AB Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen 2023 Eğitim Vizyonu çalıştayında yeni eğitim sistemiyle ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. 2023 eğitim vizyonunun Türk eğitim sisteminde zemin, şekil, amaç ve yapı arasındaki makasın açılmasına izin vermemek olduğunu belirten Selçuk, 'Türkiye'nin küresel rekabet gücü konusundaki konumunu geliştirmek. Dünya barışı ve insanlık onuru için her zaman gereğini yapacak nitelikli insanlar yetiştirmek olarak ifade edilebilir' dedi. Oyunun ortasında kuralı değiştirmeden ilerlemeye gayret ettiklerini anlatan Selçuk, teori ve pratiğin bir arada olmasıyla ilgilendiklerini ifadelerinde bulundu.

Yol haritasının canlı bir mahluk olduğunu anlatan Bakan Selçuk, asıl olanın bu omurgayı takip etmek olduğunu da sözlerine ekledi. 'Nasıl bir insan yetiştirileceği' konusunun önemine de dikkat çeken Selçuk, 'Bugünkü yaptığımızı yapmaya devam edersek çağın ruhunu yakalama konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağımız açık. Bu çağ çok farklı çünkü üssel bir değişimi beraberinde getiriyor. Biz dünyanın nereye gittiği konusunda daha uyanık olmak zorundayız' dedi.

Bakan Ziya Selçuk, önümüzdeki yılların hatta daha sonrasının da çözümleriyle ilgilenmeye çalıştıklarını belirterek, 'Bugünkü çocuklarımız için elbette bir şeyler yapıyoruz, yapacağız ama doğmamış çocuklarımız için de sorumluluklarımızın olduğunun farkındayız. Türkiye'nin 40 sene sonrası için neyi nasıl hazırlayacağımızı, çocuklarımıza cevap olarak hazırlamış olmak durumundayız. Çocuklarımız bugünkü suni gündemlerin içerisinde tutmak istemiyoruz ve çocuklarımızın hayatına dokunduğumuz sorumluluğumuzun farkındayız. Onların kendi potansiyellerini açığa çıkarmak en önemli hedeflerimiz arasında. 'Araçlarda zengin, amaçlarda fakir olmak' bizim en son isteyeceğimiz şey' diye konuştu.

Selçuk, eğitimin dışarıdan dayatılan bir tanım olmaktan çıkması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, eğitimin anlamsal boyutuna vurgu yapılması gerektiğini de dile getirdi. Türkiye olarak hedefin büyük olduğunu anlatan Selçuk, eğitimsel kalitenin artırılması gerektiğini ifade etti. Selçuk, 'Bize orta gelir tuzağı olarak ifade edilen kavramın aslında orta gelir değil, orta eğitim tuzağı olduğunu fark etmek zorundayız. Eğer eğitimimiz orta ise ekonomimiz orta olacaktır' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 22:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler