Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2019 MSÜ Sınav Başvurusu ve Sınav Tarihi

İki yıllık bir aranın ardından Milli Savunma Üniversitesi’nin yeniden kayıt başlatacağına yönelik haberler duyulmaya başlandı. Yeniden başvurular olacak mı, sorusuna yanıt arayanlar haberimizin devamında bakabilirler.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2019 MSÜ Sınav Başvurusu ve Sınav Tarihi

MSÜ tarafından tekrardan alımlar ile ilgili bilgiler çıkmaya başladığından beri, kafalarda çok fazla cevabı bilinmeyen sorular birikmiş durumda. Subay ve astsubay olmak isteyenler MSÜ eğitimlerini tamamlayarak rütbe elde etme konusunda hızlı ve nitelikli sonuçlar elde edebilirler. Milli Savunma Üniversitesi, hazırlık dahil olmak üzere toplam 5 yıl eğitim vermektedir. Bu üniversiteden alınan diplomalar lisans diplomalarına eşit sayılmaktadır. Eğitim kapsamında hem fiziki dersler hem de sınıf içerisinde işlenen dersler verilerek asker yetiştirme programı uygulanır. Bu 5 yıllık eğitim oldukça zor olarak kabul edilir. 5 yıl boyunca antremanlar sürekli yapılacaktır. 2019 yılında Milli Savunma Üniversitesi’nin baraj puanları da merak konusu haline gelmiş durumda.

Kadın Adaylar Başvuru Yapabilir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi kadın öğrenci alımı yapmaktadır. Ancak şöyle bir durum söz konusu, eğitimler kapsamında 2 ve 4 yıllık eğitimler verilmekte ve astsubaylık için yalnızca erkek öğrenciler başvuru yapabilmekte, kadın öğrencilere astsubaylık için başvurma şansı sunulmamaktır. Fakat 4 yıllık subay eğitimine kadın adaylarda katılabilmektedirler. Üniversiteye giriş şartları sağlanırsa, sadece sınava giriş yapmak ve subaylık bölümünü tercih etmek yeterlidir. Başarı sırasına göre değerlendirme yapılacak ve diğer öğrencilerle kıyaslama yapılarak alım yapılacaktır.

Eğitimler Kaç Yıl Sürüyor?

Bu üniversite içerisinde iki tür eğitim verilmektedir. Astsubaylık ve subaylık eğitimleri adaylara sunulmaktadır. Subaylık daha üstün bir rütbe odluğundan dolayı, subaylık eğitimi süresi 4 yıldır. Ayrıca hazırlık aşamasında bir yıl kadar da İngilizce eğitimi verildiği için bu eğitim süresi 5 yılda çıkabilmektedir. Eğer adayların daha önceden İngilizce eğitim alt yapıları varsa, muafiyet sınavına girerek hazırlık aşamasını atlayabilirler. Muafiyet sınavında başarı sağlayamayanlar 1 yıl kadar hazırlı eğitimi içerisinde İngilizce öğrenimi göreceklerdir. Hazırlık eğitiminin ardından bölüm derslerine geçilir ve bazı zorunlu derslerde başarı sağlanması gerekmektedir.

Diğer öğrenim türü olan astsubaylıkta eğitim süresi 2 yıl kadardır. İngilizce eğitimi de hazırlık aşamasında verilmedir. Ayrıca hazırlık sınıfı boyunca askeri eğitimlerde verilmektedir.

MSÜ antremanlar ve dersler

Bu üniversite de diğer üniversitelere göre çok daha yoğun bir eğitim verilmektedir. Hem askeri antremanlar, bunun yanında bir de okul içerisinde öğrenim görülür. Bu Antremanlar her gün yapılmaktadır. Haftanın beş gününde sabahtan öğlene kadar okulun dersleri verilir. Su dersler toplam 6 saattir. Ardından mola verilir. Molanın ardından askeri antremanlara geçiş yapılır. Bu antremanlar saat 17.00’a kadar devam etmektedir. Bu eğitimler haftada beş gün boyunca aynı döngüde uygulanır. Hafta sonları ise izin günleridir. Çarşı izni veya farklı aktivitelerle izin günleri değerlendirilebilir.

2019 yılında MSÜ baraj puanları ne kadar olacak?

MSÜ baraj puanları 219 yılı içerisinde açıklanacaktır. ÖSYM ve Polis Akademisi tarafından kesin bir duyuru yapılmamıştır. Yapılan bazı duyurularda sınav tarihi açıklanmıştı fakat baraj puanları hakkında bir değerlendirme yapılmamıştı. Sınav tarihi olarak 7 Nisan 2019 belirlenmişti. Önümüzdeki günlerde baraj puanlarının da açıklanacağı yönünde haber gelmeye devam ediyor.

MSÜ Sınav Başvurusu ve Sınav Tarihi

MSÜ sınavına girmek isteyen öğrenciler öncelikle ÖSYM üzerinden başvuru yapmalılar. Bu başvurular 16 Ocak 2019 tarihinde başladı ve 28 Şubat 2019’da sona erecek. Başvuruların ardından 7 Nisan 10.15 saatinde sınav yapılacaktır.

Sınavda hangi derslerden sorular olacak?

Ortaöğretim seviyesine göre, toplam 120 soru olacaktır. Soruların tamamı test olacak ve cevapları optiğe işaretlenecek şekilde cevaplanacaktır. Yanlış işaretlemeler sınav sonuçlarına olumsuz olarak yansıyacak ve puan eksi yönde etkisi olacaktır. Sınavda Türkçe dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler bölümünde ise 20 soru sorulacaktır. Sosyal bilimler alanındaki sorular 5 tarih, 5 coğrafya, 5 felsefe ve 5 din kültürü ve ahlak bilgisi şeklinde olacaktır. Temel matematik bölümünden ise 40 soru ve fen bilimlerinden 20 adet soru sorulacak. Fen bilimleri bölümünde fizik, kimya ve biyoloji soruları yer alacaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 21:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler