Nuriye Kalkmaz'ın Hacettepe Tıp ile Sınaması

Geçtiğimiz günlerde Hacettepe Tıp'ı değil, İstanbul Üniversitesi Jeofizik bölümünü kazandığı iddia edilen Nuriye Kalkmaz, gerçeğin ortaya çıkarılması için çağrıda bulundu.

Nuriye Kalkmaz'ın Hacettepe Tıp ile Sınaması

Türkiye'de her sene 2 aşamalı olarak gerçekleştirilen YGS ve LYS sınavları sonrasında puanlarını alan öğrenciler, tercihlerini yaparak istedikleri üniversite bölümlerine yerleşmektedirler. Bu kapsamda yapılan sınavlar sonrasında öğrenciler Haziran ayı sonu itibariyle sonuçlarını öğrenmekte, Temmuz sonu itibariyle tercihleri açıklanarak, bölümlerine yerleşmektedirler. Bu kapsamda her yıl çeşitli şekillerde öğrencilerin mağduriyetleri de gündeme gelmektedir. Bunlardan birisi de geçtiğimiz günlerde Nuriye Kalkmaz'ın başına geldi.

MESLEK LİSESİNDEN, TIP FAKÜLTESİNE

Nuriye Kalkmaz, Devlet Hatun Lisesi Meslek Lisesi Radyo Televizyon Bölümü'nden mezun olmuştu. Bölümünden mezun olduktan sonra 1 sene ara veren Nuriye, bu boşluktaki sene boyunca günde neredeyse 2 saat uyuyarak YGS ve LYS sınavlarına hazırlandı. Çalışmalarını sürdüren Nuriye, sonunda YGS ve LYS'den hatrı sayılır bir puan aldıktan sonra 17 tercih yaptı. Tercih sıralamasında ise ilk sırada yer alan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yerleşmeye hak kazandı.

KAZANDIĞI YALANLANDI

YGS sınavından aldığı yüksek puan sonrasında geniş bir kitlenin dikkatini çekmeyi başaran Nuriye Kalkmaz, bu süreç sonrasında LYS'de de başarılı puanlar alarak gündeme bomba gibi düştü. Zira Nuriye yaptığı açıklamalar ile tıp fakültelerine yerleşebildiğini söyledi. Bu yönden Milli Eğitim Bakanlığı'nın üst makamlarına kadar ulaşan Kalkmaz, daha sonra bir gazetenin eğitimci yazarının YGS ve LYS belgelerine yönelik yaptığı araştırmalar sonucunda hile yaptığı ortaya çıkarıldı. Kalkmaz'ın Tıp Fakültesini değil Jeofizik bölümünü kazandığı ortaya çıkarıldı. Öte yandan Hacettepe Üniversitesi ise Nuriye'nin öğrencisi olmadığını açıkladı.

Nuriye Kalkmaz, geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasında tercih listesini sırasıyla açıklarken, günde 2 saat uyuyarak sınava hazırlandığını, sınavda hakettiği puanı aldığını ve Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleştiğini basına açıkladı. Kalkmaz'a yönelik olarak konu ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 22:35

YORUM EKLE