Okullarda Şiddet Öğrencilerin Psikolojisini Bozuyor

Çocuklarımızın eğitim ve öğretim gördüğü, aynı zamanda sosyal hayata ilk adımlarını attığı eğitim kurumlarında halen zaman zaman gündeme gelmekte olan şiddet olayları çocuk psikolojisinde travma niteliğinde etkiler bırakabilmekte;

Okullarda Şiddet Öğrencilerin Psikolojisini Bozuyor

Çocuklarımızın sosyalleştiği ve dolu dolu eğitim aldığı öğrenim kurumları, çocuklarımızın geleceği için çok büyük bir öneme sahip. Çocuklarımız okulda öğrendikleri bilgilerle günlük hayatta ve ilerleyen yaşlarda önemli işlere imza atabilecek. Geleceğinin taşlarını dizayn eden eğitim ve öğretim kurumlarında okullardaki ebeveynler olan öğretmenlerin de çok büyük bir öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Kişilerin öğrenme seviyesini doğrudan etkileyen ve öğrencilerin başarı gösterebilmesi için önemli etkileri olan öğretmenlerimiz çocuklarımız üzerinde kalıcı etkiler bırakabilmekte. Çocuklarımız arasında yaşanan durumlarda öğrencilerimizin yapıcı davranışı öğrencilerimiz için bir numaralı önek teşkil etmekte ve bununla birlikte psikolojik açıdan da öğretmenlerimiz çocuklarımız üzerinde önemli etkiler bırakmakta. Özellikle de okullarda çocuklara yönelik uygulanan şiddetler çocuğa psikolojik açıdan ciddi sıkıntılar yaratabilmekte ve bu durum da çocuklarımızın başarısını doğrudan etkilemekte. Okullarda şiddet gören çocukların eğitime ve öğrenmeye olan arzusu ciddi anlamda azalabileceği gibi çocuğun sosyal yaşamdaki tutumları da şiddet üzerine kurulabilir. Bundan dolayı da öğretmenlerimizin her zaman davranışlarında çok daha yapıcı olmasının ve çocuklar arasında yaşanan herhangi bir durumda sorunu çözme odaklı, şiddetsiz bir davranış sergilemesi büyük bir öneme sahip.

Ebeveynlerimiz Bu Konuda Gerekeni Yapmalı
Çocuklarımızın şiddetle karşı karşıya kalması durumunda ebeveynlerimizin konuda gereken önlemleri alması gerektiği belirtildi. Çocuklarımızı psikolojik açıdan destekler nitelikte ifadelerde bulunarak, şiddet uygulayan kişi için de gerekli kişilerden yardım alınmasının büyük bir öneme sahip olduğu ve hatta hukuk işlemi bile başlatılması gerektiği belirtildi. Çocuklarımızın sosyal yaşantısında ciddi sıkıntılar meydana getirebilecek ve bununla birlikte eğitim ve öğretime yönelik olan ilgisini de ciddi anlamda azaltabilecek şiddet içerikli davranışların tamamen önüne geçilmeli. Her zaman bu konuda çok daha dikkatli ve titiz olunması gerektiği, aksi takdirde çocuğun bu tür davranışlara özenebileceği ve sorunlarını bu yollarla çözebileceği bilgisi aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler