PYBS Burs sınavına nasıl ve ne zaman başvurulur? PYBS ile ilgili detaylar!

5. sınıftan 11. sınıfa kadar bütün öğrencilerin katılım sağlayabildiği 2019 PYBS burs nasıl ve ne zaman başvurulur? Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına ilişkin ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

PYBS Burs sınavına nasıl ve ne zaman başvurulur? PYBS ile ilgili detaylar!

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı binlerce öğrencinin katılımıyla yapıldı. Sınava giren öğrenciler e-okul uygulaması üzerinden tercih yapabilecektir. Tercih işlemleri tamamlanan öğrenciler puan durumlarını ve kazanıp kazanmadığını öğrenebilecektir.

PYBS İle İlgili Detaylar

5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri PYBS’ye katılım sağlamıştır. Burs olanağından yararlanılabilmesi için öğrencinin kişi başına düşen gelir tutarının ihtiyaç sahibi durumda olması gerekiyor. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için burs olanağı yoktur. Burs kazanabilmek için öğrencinin sınav puanları önem taşımaktadır ve yılda bir kere düzenlenmekte olan parasız yatılılık bursluluk sınavlarına her yıl binlerce kişi başvuru yapmaktadır.

PYBS Başvuru Ayrıntıları

PYBS başvuruları 11 Mart-22 Mart 2019 tarihleri arasında yapıldı. 17 Mayıs 2019 tarihinde sınav giriş belgeleri erişime açıldı. Başvuruda bulunacak öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması gerekmektedir. Ancak uzunca bir süre tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgeleyen öğrenciler bu şarta tabii değildir.

2019 PYBS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

İOKBS sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecek. Adaylar //meb.gov.tr adresinden sınav sonuçlarına erişim sağlayabilmektedir.

Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Burs alma hakkı kazanmış olan öğrenciler okul müdürleri tarafından onaylanacak evrakları e-burs modülü üzerinden 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle başlayacaktır. 2 Haziran 2019 günü yapılan bursluluk sınavında soru ve cevaplar yine MEB resmi web sayfasından yayınlanıyor. A ve B kitapçık soru ve cevap kitapçıkları da Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ölçme, Değerlendirme ve Sınav hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi intenet sayfasında yararlanmaktadır.

E-Okul Sistemine Giriş

Öğrenciler https://eokulyd.meb.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapabilmektedir. Öğrenci bilgileriyle sisteme giriş yapılabilmekte, PYBS ayrıntılarına sistemden erişim sağlanabilmektedir.

IOKBS Puan Hesaplama Ayrıntıları

Sınava katılım sağlayan adayların cevapları optik okuyucuya okutulur. Her bir sorunun doğru yanıtı ve yanlış sayıları belirlenir ve her 3 yanlış bir doğru yanıt sayısından çıkarılmakta. Sınava katılan her bir aday için 4 farklı ham puan hesaplanır, her testte standart puanlar kat sayılarla çarpılarak neticesinde ağırlıklı standart puanlar elde edilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler