Sınava Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve Sınava Gireceklere Öneriler!

Dr. Öğretim Üyesi Yudum Akyıl, öğrenciler için sınava girmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar ve sınava gireceklere öneriler başlığı altında öğrenci ve ebeveynlere kritik önerilerde bulundu. Akyıl, ''Sınav bir ölüm kalım meselesi değil.'' diye konuştu.

Sınava Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve Sınava Gireceklere Öneriler!

Yükseköğretim Kurumları sınavına kısa bir süre kaldı ve öğrencilerin yoğun bir şekilde hissettiği kaygı motivasyon kayıplarına sebebiyet verebilmektedir. Dr. Öğretim Üyesi Yudum Akyıl, sınava girecek öğrenciler ve aile fertleri için kaygı yönetimine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Ebeveynler Rol Model Olarak Kabul Edilir

Ebeveyn davranışlarının çocuklar tarafından daima rol model olarak alındığını ifade eden Akyıl, çocukların ‘’Olduğum gibi kabul ediliyorum.’’ diyebilmesi gerektiğini belirtti. Ebeveynlerin, kaygılarını çocuklarına yansıtmaması gerektiği ve çocuğun bulunmadığı yerlerde bu kaygıların paylaşması gerektiği belirtiliyor. Akyıl, kaygı yönetiminin yapılabilmesi için aktiviteler yapılması gerektiği, ilgi ve odağın farklı alanlara çekilmesi gerektiğini aktardı.

Akyıl, sınava kısa bir süre kala çocuklara yardımcı olabilmek için sakin davranılması gerektiği ve çocukların güvende hissetmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Bunun sağlanması halinde çocukların algılarının açılacağını aktaran Akyıl, ‘’Çocuklar ‘’Çocuklar algılarının maksimum açık olduğu bu düzeyde yansıtılan güveni içselleştirir ve ‘’olduğum gibi kabul ediliyorum.’’ diye düşünür. Böylelikle bütün performansını ortaya koyar.’’ diye anlattı.

Sınav Ölüm Kalım Meselesi Değil

Akyıl, çocukların ‘’Yapamayacağım’’ endişesine kapılmasının normal bir durum olduğunu konuşarak, ‘’Sınav bir ölüm kalım meselesi değil ve sizler elinizden geleni yaptığınız.’’ diye belirtti. Akyıl, kaygıların engellenebilmesi için vücutta gergin bölgelere odaklanıp nefes alışverişi yapılması gerektiğini konuşarak kaygının kişiye enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak görülmesi gerektiğini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 01:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler