TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli Olur? TYT Puanı Seneye de Kullanılabilir Mi?

Üç oturumda yapılacak olan YKS sınavına az bir süre kaldı. YKS sınavının üç oturumundan bir tanesi de TYT sınavıdır. Sınava girecek adaylar TYT puanlarının kaç yıl kadar geçerli olacağını merak ediyor. TYT sınavından alınan puanlar iki sene kadar geçerlidir. TYT puanları seneye de kullanılabilir mi? TYT sınavından alınan puanlar gelecek senede de kullanılabiliyor ve bu puanla üniversite tercihleri yapılabiliyor.

TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli Olur? TYT Puanı Seneye de Kullanılabilir Mi?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) alınacak TYT puanları bir sonraki yılda da kullanılabiliyor.

Bu sene TYT’de barajı geçen ve 200 ve üzerinde puan alan adaylar TYT puanları gelecek yılda da geçerli olacak.

-2018 TYT puanı 200 ve üzerinde olan adaylar, sınavdaki başarı sıraları esas alınarak yüzdelik dilim değerleri hesaplanacaktır. 2019 TYT sınav puanı 200 ve üzerinde olan adayların başarı sırası esas alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanır.

-Geçen yıl TYT sınavında 200 ve üzerinde puan alanların adayların yüzdelik dilim değerleri referans alınarak, 2019 TYT’de bu yüzdelik dilim değerlerine denk gelen 200 ile 500 arası puan aralığındaki puanlara dönüştürülecektir. Bu puanlar 200 ile 500 arasında olmak kaydıyla, adayların geçen yıldaki TYT sınav puanların daha yüksek veya daha düşük olacaktır.

-Hem geçen seneki TYT puanı dönüştürülen hem de bu yıldaki TYT sınav puanı olanların yüksek olan puanı 2019 TYT nihai sınav puanı olacaktır.

-2018 TYT’den 200 ve üzerinde puan alan adaylar 2019 TYT’ye girmemişse, adayın dönüştürülen puanı esas alınacaktır.

-Bütün üniversite adaylarının başarı sırası, 2019 TYT nihai sınav puanı olarak kabul edilecek.

Adayın ilgili senedeki başarı sırasının, aynı yıldaki TYT puanı 200 ve üzerinde olanların sayısına oranının 100 ile çarpılmasına “yüzdelik dilim değeri” denir.

Bu yıldaki YTY sınav puanı, kılavuzda belirlenen baraj puanları ve diğer kılavuz esaslarına göre değerlendirmeye alınır.

YKS sınavında SAY, SÖZ, EA veya DİL puanlarıyla bir üniversiteye gitmek isteyenlerin, AYT ve YDT sınavlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

2018 TYT puanıyla bir önlisans bölümünü tercih yapmak isteyen adayların başvuru ekranında 2018 TYT puanımı kullanmak istiyorum ibaresini seçmeleri gerekecek.

4 senelik bir lisans bölümü isteyenler ise Haziran ayında yapılacak olan TYT ve AYT/YDT sınavlarına başvuru yapmak zorundadır. Geçen yıldaki TYT puanına güvenen adaylar 2019 TYT sınavına girmeyebilir. 2019 TYT’ye girmeyecek adayların en yüksek puanı hesaba katılarak hesaplama yapılacak ve geçen yıldaki TYT puanı dönüştürülecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 05:29

YORUM EKLE