Üniversite Adayları Zorlu Sürecin YGS Kısmını Atlattı Soruları Yayınlandı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı bugün saat 10.00’da gerçekleşti. Sınav gerçekleştikten kısa bir süre sonra ise ÖSYM sınav soru ve cevaplarını açıkladı ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belirtildi;

Üniversite Adayları Zorlu Sürecin YGS Kısmını Atlattı Soruları Yayınlandı

ÖSYM tarafından milyonlarca adayın üniversite hayallerini süsleyen Yükseköğretime Geçiş Sınavı bugün gerçekleşti. Milyonlarca adayın girdiği YGS 2017 de adaylarımız yıllarca lisede eğitim görerek bu sınav için hazırlandı. Bununla birlikte adaylarımız büyük bir heyecan içerisinde sınav sorularını cevapladılar. Sınav süresi bittikten ise kısa bir süre sonra ÖSYM tarafından sınav soru ve cevapları açıklandı. Sınav soru ve cevaplarına aşağıda verilen linkten indirerek ulaşabilirsiniz.

//dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/YGS/YGSkitapcik12032017.pdf


Toplam 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS 2017, 7 bin 646 binada ve 350 bin sınav görevlisiyle gerçekleştirdi. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim görebilmek ve hayallerini gerçekleştirebilmek için sınavlarda ter döken adaylar, sınava girdikten sonra ne zaman açıklanacağını merak etmekteler. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda ise 28 Mart 2017 tarihinde sınav sonuçlarının açıklanacağı bilgisi aktarıldı.

O Adaylar Tercih Yapamayacak

YGS’ye girip en az bir puan türünde 150 puanın üzerinde alamayan adayların hiçbir şekilde YGS üzerinden tercih yapamayacağı ve de LYS’ye de girme haklarının olmayacağı belirtildi. Bununla birlikte YGS puanlarından en az birisi 180’in üzerinde olan adayların Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye haklarının olduğu belirtildi.

150-179,999 Puan Arasında Alanlar Sadece Ön lisans Bölümler Tercih Edebilecek

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 150-179,999 puanları arasında sonuç alanlar ve herhangi bir puanı 180’in üzerinde olmayan adayların tercih yapabileceği ancak Lisans Yerleştirme Sınavı’na giriş yapamayacağı belirtildi. Aynı zamanda bu adayların tercih yapmaya haklarının olduğu ancak sadece ön lisans programları üzerinden tercih listesi gerçekleştirebileceği belirtildi.

Engelli öğrencilerimiz ise engelli olduklarını belgeleri kaydıyla YGS puanlarından en az birisinin 100 ve üzerinde olması gerektiği bilgisi de aktarıldı. Engelli adaylarımız bir gözetmen denetiminde kendi evlerinde bu sınava girebilmekteler. Gözetmenler sınav süresini tutarak engellilerimizin evlerinde rahat bir şekilde sınava girebilmelerini sağlamaktalar ve bununla birlikte gereken her türlü imkan da belirli kurallar dahilinde gerçekleşmekte.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 17:59

YORUM EKLE