Van İl Sağlık Müdürlüğü’nden Bilinçli İlaç Kullanma Eğitimi

Van İl Sağlık Müdürlüğü ilaç kullanımı ve gereksiz ilaç tüketilmemesi adına farkındalık yaratmak için okullarda bilinçlendirme eğitimleri vermeye başladı.

Van İl Sağlık Müdürlüğü’nden Bilinçli İlaç Kullanma Eğitimi
Gereksiz ve bilinçsiz şekilde ilaç tüketimi konusunda gençlerimizi bilgilendirme yolunda önemli adımlar atmakta olan Van İl Sağlık Müdürlüğü bunun içi okullarda bilgilendirme eğitimleri vermeye başladı. İnsanlarımızın bilinçli şekilde ilaç kullanabilmesini sağlayabilmek ve toplumumuza da bu bilinci yerleştirebilmek için çaba sarf etmekte olan yetkililerimiz, Milli Eğitim İl Müdürlüğüyle iş birliği içerisinde bu projeyi sürdürmekte. ‘’Akılcı ilaç kullanımı’’ eğitimi adı altında geçen bu eğitime pek çok yetkilimiz ve sağlık uzmanımız gerekli çabayı göstermekte.

Ülkemizde yaygın olduğu kadar bütün dünyada da yaygın olan bilinçsiz ilaç kullanımı insanlarımızın ilerleyen süreçlerde ciddi sıkıntılar yaşamasına sebebiyet vermekte. Bununla birlikte bu durum kişinin gereksiz yere masraf etmesine bile sebebiyet vermekte. Bu durum her ne kadar insanlarımız tarafından önemsenmeyen durumlar arasında yer alsa da, ilaçların bu şekilde kullanılmasıyla birlikte ilaçların yan etkilerinin görülme ihtimalinin arttığına değinildi. Bu süreçte de kişinin ölümcül hastalıklarla bile karşı karşıya gelebilmesi gibi bir süreci meydana getirebilmekte.

Bu Eğitim Sadece Antibiyotik İçin Geçerli Değil

Ülkemizde ciddi anlamda yaygınlık kazanmış olan gereksiz antibiyotik kullanımı için değil, her türlü bilinçsiz ilaç kullanımının önlenebilmesi için yapılmakta olan bu bilinçlendirme çalışmalarıyla birlikte insanlarımızın daha bilinçli bir hal alabilmesi amaçlanmakta olduğu belirtildi. Antibiyotik kullanımının azaltılabilmesi ve gereksiz yere insanlarımızın bu ilaçları kullanmaması için artık bütün antibiyotikler sadece reçete ile satın alınabiliyor. Böyle bir uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte doğrudan antibiyotik satışlarında büyük bir düşüş gözlemlendi ve artık gelecek nesil bu konuda daha bilinçli bir şekilde hareket edebilecek.

Direnç Sebebiyle Gelişen Hastalıklarla Mücadele Zorlaşmakta

Gereksiz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler sebebiyle direnç sebebiyle meydana gelen pek çok hastalıklarla mücadelenin de kişiler için çok zorlu bir süreç haline gelebileceğine değinildi. Kişilerin bu hastalıklarla karşı karşıya kalabilmesi halinde zaman zaman haftalarda yataklarından çıkamayacak seviyelere geldiği de gözlemlenmiş durumda. 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 16:57

YORUM EKLE