YKS 2019 Sınav Merkezi Değiştirme-Güncelleme İşlemleri!

TYT ve YKS için sınav merkezi değiştirme ve güncelleme işlemleriyle ilgili detaylar ortaya çıktı. 15 milyondan fazla nüfusa sahip İstanbul'da sınava gireceklere kritik uyarı!

YKS 2019 Sınav Merkezi Değiştirme-Güncelleme İşlemleri!

Yükseköğretim Kurumları sınavı için başvurular 12 Şubat 2019 günü başlayıp 6 Mart günü sona erecek. Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav takvimine ilişkin detayları paylaştı.

Adaylar sınava girecekleri il ve ilçeleri sınav merkezi adları ve kodları liste 1’den görüntüleyebilirler. Sınav Merkezi tercihi alanına adaylar adresinin yakınındaki merkez bilgilerini doldurmalıdır. Sınav başvurusu yapan adayların başvuru süreci tamamlanana kadar yapabilirler. Sınav merkezi tercihleri için son tarih 22 Mart 2019’dur. Öğrenciler https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş yaparak sınav merkez tercihlerini güncelleyebilirler.

Ek Sınav Merkezleri Açılabilir

ÖSYM, sınav başvurusunda bulunan kişi sayısını göz önünde bulundurur ve ek sınav merkezleri açabilir. Başvuru sayısının az olduğu sınav merkezleri iptal edilebilir, iptal edilmiş sınav merkezini talep eden bireylerin başvuru tarihi dikkate alınır. Bu kişiler kapasite boşluğu olan sınav yerlerine atanırlar ve sınav yerini belirleme hakkı ÖSYM’nindir.

Adayın sınava gireceği merkez belirlendiyse hiçbir koşul altında değişiklik talepleri göz önünde bulundurulmaz. Ancak ÖSYM adayı bir sınav merkezinden farklı bir sınav merkezine atayabilir.

İstanbullulara Sınav Öncesi Uyarı

İstanbul’da nüfusun çok olması sebebiyle sınav zamanı birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. İstanbul’da sınava girecek adayların tercihlerine sınırlama getirilmesi kararı alınmıştır. Sınava girecek İstanbullular sınava girecekleri yerler için birinci ve ikinci tercihte bulunabilmektedir. İkametgah adresi ve kişinin mezun olduğu okuldan herhangi birinin İstanbul olması halinde kişi tercihlerinden sadece biri için İstanbul’u gösterebilir.

İkametgahı ve mezun olunan okulun İstanbul’da olmaması halinde bireyler İstanbul’da sınava giremeyeceklerdir. Öğrenimini K.K.T.C.’de görmüş, K.K.T.C.’de kamu personeli olan kişiler Lefkoşa sınav merkezini tercih edebilirler.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 00:35

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 1 ay Önce

Başka tarihte sınav merkezi değiştirme olmayacak mı acaba benim bildiğim sınava 15 gün kala yine oluyordu ama soruyorum öyle bir şey yok nasıl yapabilirim

Popüler Haberler