YKS 2019’a Kimler Başvurabilir ? Başvuru Şartları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları başlarken yabancı uyrukluların sınav başvurusu yapıp yapamayacağı merak konusu oldu. 12 Şubat-6 Mart tarihleri YKS başvuruları hakkında Yükseköğretim Kurulu YKS 2019’a Kimler Başvurabilir ? Başvuru Şartları kararı içeriğimizde...

YKS 2019’a Kimler Başvurabilir ? Başvuru Şartları

2019-2020 öğretim yılı içerisinde merkezi yerleştirme hakkı kazanmış, özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına başvuracak kişiler YKS başvurusu yapmak zorundadır. TÜBİTAK’ın yarışmaları sonucunda sınavsız geçiş hakkına sahip kişilerin de başvuruda bulunması gerekmektedir.

Sınava başvuru yapan kişiler öncelikle Temel Yeterlilik Sınavı testini çözecektir. TYT sınavına katılım zorunlu olmakla birlikte diğer sınavlara katılımlar adayın isteğine bağlıdır.

2018 Temel Yeterlilik Sınavı’nda herhangi bir puan türünde 200 ve üzeri puan alan kişiler 2019 YKS’ye TYT’ye girmeden katılabilir.

Kimler YKS’ye Girebilir?

Lise veya dengi okullarda son sınıf öğrenimi görenler, lise eğitimini tamamlamış adaylar, lise eğitimini yurtdışında tamamlamış kişiler YKS’ye girebilir. Yabancı uyruklu olan kişiler de YKS’ye girebilmektedir. Ancak tercih yapmadan önce T.C. uyruklarına geçmezler ise bütün yükseköğretim programları için tercihte bulunamazlar. Yabancı uyruklu bireylerin Türkiye’de yükseköğretim programlarına yerleştirilmesi, YKS’nin dışındadır. Bu öğrencilerin görebilecekleri eğitim, Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu kararlar çerçevesindedir.

Türkiye’de doğan ve T.C. kimliğine sahip olan ancak Türk vatandaşlığından çıkan kişiler sınav başvurusu yapabilmektedir. YKS programları ve kontenjan kılavuzunda programlardan herhangi birine tercih yapabilirler. Türk kökenli KKTC uyruklu kişiler ve Bulgar göçmenleri de YKS’ye girebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 00:38

YORUM EKLE