YKS ( TYT-AYT ) 2019 Aday İşlemleri Sistemi (AİS) İnternet Erişim Şifresi Nedir? Ne İşe Yarar?

2019 Aday işlemleri sistemi için internet erişim şifresi nasıl alınır? Adayların merak ettikleri bu konu gayet basittir. ÖSYM'nin kendi sitesine girerek şifre talebinde bulunduğunuzda ücretsiz olarak şifre gelmektedir. Bu şifre kişiye özeldir ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Cezaevinde olan adaylar cezaevi müdürlüğüne zorunlu askerlik görevinde olanlar ise birlik komutanlığına bildirerek şifre temin edebilmektedirler.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Aday İşlemleri Sistemi (AİS) İnternet Erişim Şifresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Aday İşlemleri Sistemine ilk kez kullanan adaylara intenet erişim şifresi talebinde bulunması durumunda ücretsiz geçici şifre verilir. Bu şifre kriptolu ve dönüşümsüz olarak sistemde tutulmaktadır. Bu durum ilgili adayı koruma amacıyla yapılmaktadır. Şifre kullanılarak yapılan işlemler adayın sorumluluğundadır. 

Adaylar şifreyi kullanarak ÖSYM'nin sitesine girerek ;

*Başvuru yapma           *Tercih bildirme             *Başvuru işlemleri         

 *Tercih bililerinde değişiklik yapmak *Sınav giriş belgesi edinmek 

*Sınav ve yerleştirme sonucu öğrenme 

gibi işlemleri yapabilirler.

Bu işlemlerin yanı sıra adayın yıllar sonra ÖSYM ile yapacağı tüm işlemlerde gerekli olacağından iyi saklanmalı ve korunmalıdır. Şifresini unutan adaylar ÖSYM'nin kendi sitesinden yeni şifre talebinde bulunabilir. Bu işlem için şifremi unuttum alanına girmek ve yöneltilen soruları cevaplamak gerekmektedir. Sorulara doğru yanıt veremeyen adaylar yeni şifre edinmek için ÖSYM sınav koordinatörlükleriyle ve ya ÖSYM'nin yetkili başvuru merkezlerine T.C. kimlik kartı ile gitmeleri durumunda ücret karşılığında edinebilmektedir. Geçerlilik süresi devam eden passaport da işlemlerde geçerli olmaktadır. Adayın cezaevinde bulunması durumunda, cezaevi müdürlükleri tarafında şifre temin edebilmektedir. Askerde olan adaylar ise askeri birlik komutanlarının resmi yazı ile ÖSYM'ye başvurması halinde yeni şifreyi temin edebilmektedir. Adayın kendisinden başka kimse bu şifre için başvuru yapamamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:09

YORUM EKLE