YKS ( TYT-AYT ) 2019 Ek Puan Nasıl Hesaplanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ek puan hesaplama! 2019 YKS Ek puan nasıl hesaplanır! Taban Puanları... Binlerce öğrenci hayalini kurdukları üniversitelere geçmek için mücadele ediyor. Peki mesleğe yönelik bir kurumda okuyan öğrenci ek puanı nasıl eklenecek? Ek puan nasıl hesaplanacak? İşte öğrencilerin ek puanla ilgili sorularının yanıtları...

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Ek Puan Nasıl Hesaplanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019’da ikinci kez yapılacak. Başvurular 12 Şubat-6 Mart tarihinde yapılacak. Başvuru yapan her aday için ortaöğretim Başarı puanı hesaplanıyor. Bu puan öğrencinin ortaöğretimden 100 puan üzerinden aldığı diploma notunun 5 ile çarpılması ile elde edilen puandır.

OBP’nin 0,12 katsayısıyla çarpılması ile sınav puanlarına ekleme yapılır. Bu durumda Öğrencinin yerleştirme puanı hesaplanabilir.

Temel Yeterlilik Testinden 150’nin altında alınması durumunda Yerleştirme puanı hesaplanamaz. Bununla birlikte öğrencinin Sayısal, Sözel, Eşit ağırlık, Yabancı Dil Yerleştirme puanı da hesaplanmaz.

TYT’den geçerli puan alabilmek için puanın 150 üzerinde olması gerekir. Alan Yeterlilik ve Yabancı Dil Testinin taban puan 180’dir. Aksinin olmasında yerleştirme puanı hesaplanmayabilir.

Teknik Meslek Liseleri gibi mesleğe yönelik eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin 0,06 katsayısı ile çarpılarak ek puanı eklenir.

2018 YKS puanını kullanacak olan adaylar için bu katsayılar yarıya indirilecektir.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 07:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler