YKS ( TYT-AYT ) 2019 Okul Birincileri Tercihleri ve Kontenjanları

Bilindiği üzere öğrencilerin üniversite eğitimlerine başlayabilmek adına girdikleri sınav sistemi geçen yıl değişti. Bu yıl 2. kez olarak yapılacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) için başvurular 12 şubatta başladı. Okul birincilerine kontenjan imkanı sağlanacak mı? Okul birincisi olan öğrencilere kontenjan imkanı sağlanacak fakat sınırlı sayıda olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bu yüzden tercih yapan öğrenciler bu duruma dikkat etmelerinde fayda var.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Okul Birincileri Tercihleri ve Kontenjanları

Bilindiği üzere ortaöğretim okullarında başarı sağlayan öğrenciler için yükseköğretimde okul birincisi kontenjanı bulunur. Bu kontenjana girmeyi başaran öğrenciler merkezi yerleştirme puanlarına bakılarak en üst tercihlerine yerleştirilir.

Okul birincileri 2018-2019 yılında kazandıkları bu hakkı 2019 yılında YKS’ye girmek koşulu ile yararlanabilmektedir. Okul birinciliği bilgisi MEB e-okul sisteminden ÖSYM Aday işlemleri Sistemine otomatik olarak aktarılacaktır. 11 Temmuz 2019 yılında aktarılacak olan bu sistem ÖSYM’nin kendi sitesinden 11-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında kontrol edilmeli ve en geç 19 Temmuz 2019 tarihinde saat 16.00’a kadar MEB e-okul sisteminden gerekli düzenlemelerin yapılmış olması gerekmektedir.Bu tarihten sonra herhangi bir düzeltme ve ya değişiklik yapılması mümkün olmayacaktır.

Okul birinciliği kontenjanı ile tercih yapacak öğrencilerin puanları düşük olma durumunda yaptıkları tercihlere yerleşememe durumu vardır. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır bu yüzden tercih yaparken dikkatli olunmalıdır. Kontenjanların dolmaması durumunda boş kontenjanlar genel kontenjana aktarılacaktır. Belirlenen tüm kurallar okul birincilerini de kapsar.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 00:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler