YKS ( TYT-AYT ) 2019 Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacak? Hesaplama Detayları

Yükseköğretim Kurumları sınavında yerleştirmede Ortaöğretim Başarı Puanı 30-60 puan arası etkileyerek yerleştirmede belirleyici bir rol üstleniyor. En yüksek not ortalamasına sahip bireylerin YKS puanına 60 puan eklenmektedir. YKS ( TYT-AYT ) 2019 Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacak? İşte detaylar...

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacak? Hesaplama Detayları

Ortaöğretim tamamlama puanları 250-500 üzerinden değerlendirmeye tabii tutularak ortaöğretim başarı puanı olarak belirlenecektir. 100 üzerinden belirlenen diploma başarı puanınız 5 ile çarpılacak ve OBP’yi belirleyecektir. Ortaöğretim taban puanı yani 50 olan kişinin OBP’si 250 olurken, 100 ile tamamlayan kişiler için bu puan 500 olacaktır. Puan hesaplamalarında ülke genelinin dikkate alınacağı aktarılıyor.

YKS Yerleştirmelerini Etkileyecek

Lise veya dengi kurumlarda son sınıf öğrencilerinin 2019 YKS yerleştirmelerinde OBP büyük bir öneme sahiptir. Diploma notu e-okul sistemi üzerinden ÖSYM Aday Sistemi’ne entegre edilmektedir. ÖSYM’nin yayınlayacağı tarihler içerisinde diploma notu bilgilerine ilişkin bilgilerin sisteme girişi sağlanacak. Sürenin tamamlanması halinde ise e-okul düzeltmeleri ÖSYM sistemine geçmeyecektir. Bu noktada sorumlu ÖSYM değil, öğrenciler olacaktır.

K.K.T.C. Okulları İçin OBS Puan Hesaplaması

K.K.T.C.’de öğrenim görmek isteyen ve 2019 YKS başvurusunda bulunan kişilerin OBP’leri okul müdürlükleri tarafından kaydedilecektir. ÖSYM’ye elektronik sistem üzerinden bildirilecek ve adaylar diploma puanlarını görüntüleyebilecektir. Adaylar, duyuru yapıldığı tarihte https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden bilgilerini kontrol edebilecektir.

Düzenleme işlemleri sadece okul müdürlüğü tarafından yapılabilmektedir. Bilgi eksikliği sebebiyle YKS puanını etkileyecek süreçlerde sorumluluk öğrencidedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 03:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler