YKS ( TYT-AYT ) 2019 Özel Yetenek Sınavı Öğretmenlik Barajı Kaç?

Bu yıl ikinci kez uygulanacak olan 2019 Yükseköğretim Kurumu Sınavı (YKS) başvuruları başladığı haberinin yayılması ile birlikte adayların başvuru koşulları, tarihleri, izleyecekleri adımlar ile ilgili akıllarında canlanan birçok soru bu aralar arama motorlarını meşgul ediyor. Adaylar tarafından merak edilen sorulardan birisi ise gençler için vazgeçilmez mesleklerden birisi olan Öğretmenlik unvanına ulaşabilme yolculuğunun nasıl bir süreç izleyeceği. 2019 Özel Yetenek Sınavı ve Öğretmenlik Barajının son durumu açıklanan ÖSYM sınav kılavuzu ile adaylara ulaştı.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Özel Yetenek Sınavı Öğretmenlik Barajı Kaç?

Sınav heyecanı başlayan adaylar daha şimdiden sınav sonuçlarına göre yönelecekleri meslekler ile ilgili araştırmalara başlamış durumda. Öğretmenlik gibi kutsal bir meslek seçerek öğrenim hayatlarını artık öğretim ile devam ettirmek isteyen birçok aday 2019 YKS sonuçları sonrasında Özel Yetenek Sınavı ile Öğretmenlik Barajını aşmayı hedeflemekte. Adaylar için olumsuz sonuç oluşturabilecek bir durum var. 2019 YKS sınavından sonra Özel Yetenek Sınavına girecek olan aday eğer 2018 YKS sınav puanı ile herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmiş ise ya da Özel Yetenek Sınavı ile kayıt yaptırmış ise bu seneye dair ortaöğretim başarı puanına ilişkin katsayısı yarıya düşürülecektir. Yerleştirme ise adaylar arasında en yüksek Yerleştirme Puanına sahip olan adaydan başlayarak sıralı bir şekilde kontenjan sınırına göre olacaktır.

2020 YKS’den itibaren ise Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan Öğretmenlik okullarından herhangi birine girmek isteyen aday öğrencinin TYT baraj puanının en kötü 300.000 sınırında olması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 11:40

YORUM EKLE