YKS ( TYT-AYT ) 2019 Puan Hesaplanmasında Testlerin Ağırlıkları-Yüzdeleri

Üniversite hayali kuran ve bu yönde çalışıp sınava hazırlanan gençler için istedikleri okullara girmek için en önemli unsur YKS puanlarıdır.2019 YKS(TYT-AYT) puan türlerine göre testlerin hesaplanmasında kullanılan ağırlıkları ve yüzdeleri sizin için araştırdık.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Puan Hesaplanmasında Testlerin Ağırlıkları-Yüzdeleri

Üniversiteler giriş sınavı olan YKS başvuruları tamamlanmış olup artık öğrenciler sınavı beklemektedir. ÖSYM başvuru kılavuzuna bakan öğrenciler sınavla ilgili tüm bilgilere ulaşabilecek.

YKS sınavında SAY puan türünde TYT puanının %40 ı, AYT testi içinde yer alan bölümlerden Matematik testinin %30 u, Fizik’in %10 u, Kimya’nın %10 ve Biyoloji’nin %10 u baz alınarak puanlar hesaplanmaktadır.

YKS sınavında EA puan türünde TYT puanının %40 ı, AYT testi içinde yer alan bölümlerden Matematik testinin %30 u, Türk Dili ve Edebiyat’ ın %18i, Tarih’in %7 si ve Coğrafya’nin %5i baz alınarak puanlar hesaplanmaktadır.

YKS sınavında SÖZ puan türünde TYT puanının %40 ı, AYT testi içinde yer alan bölümlerden Türk Dili ve Edebiyat testinin %18İ, Tarih-1’in %7 si ve Coğrafya-1’in %5i ve ayrıca Tarih-2’nin %8 i ve Coğrafya-2’ nin %8i, Felsefe’nin %9 u ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nin %5i baz alınarak puanlar hesaplanmaktadır.

YKS sınavı DİL puan türünde TYT’nin %40 ı ve Yabancı dil sınavının %60 ı baz alınarak puanlar hesaplanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 01:11

YORUM EKLE