YKS ( TYT-AYT ) 2019 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Puan Nasıl Kullanılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT-AYT) 2019 hakkında sınav sonuçları ne zaman açılanacak ve puan nasıl kullanılacak sorularının yanıtı ortaya çıktı. Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM resmi web sayfası üzerinden görüntüleyecek, duyurular ise adaylara tebliğ niteliği taşıyacak.

YKS ( TYT-AYT ) 2019 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Puan Nasıl Kullanılacak?

Temel Yeterlilik Sınavı’na giren ve herhangi bir puan türünde 150’nin üzerinde alan bireyler, yükseköğrenim programlarına başvuruda bulunabilmektedir. 150 ve üzerinde daha fazla puan alan kişiler Sayısal, Sözel, Eşit veya Dil puan türlerinde 180 üzeri alırlarsa lisans programlarını tercih edebilirler. 150-180 arasında puan alanlar ise yalnızca ön lisans programlarına başvurabilir.

Sonuçlar 18 Temmuz’da Duyurulabilir

Sınava giren bireylere sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecektir. Sonuçlara erişim için, T.C. kimlik numarası ve şifre ile https://sonuc.osym.gov.tr web sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır.  Sayfada yer alan duyuru metinlerinin tamamı adaylar için tebliğ niteliği taşımaktadır.

Sınav sonuç belgesinin içerisinde, testlerde yapmış olduğunuz doğru ve yanlış sayıları, TYT puan ve başarı durumunuz, OBP ve yerleştirme puanları yer alacaktır. ÖSYM, sınav sonuç belge doğrulanmasının sağlanabilmesi için ‘’Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi’’ de basılıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 06:34

YORUM EKLE